Una Nehri

Una Nehri

Una nehri Bosna Hersek ve Hırvatistan da bulunmaktadır. Una nehrinin bilinen toplam uzunluğu ise 214,6 kilometreyi aşmaktadır. Nehrin havzası ise 9,829 kilometre kadar büyüktür. 8. Yüz yılda Bihaç kentine yerleşen Romalılar Bihaç’ta yer alan bu nehre ilk kez Una ismini veren millettir. Bu kelimenin anlamı ise Hint-Avrupa köklerinden türetilmiştir. Ilıyalı anlamını taşımaktadır. Bu nehir Bosna’nın kuzeybatısında yer alıp.

Bölgenin en eski nehri olarak bilinmektedir. Una- Sana adı verilen bölge sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu nehir birçok şaire ilham, birçok aşığa ise ev sahibi olmuştur. Nehir hakkında binlerce kitap ve peri masalı yazılmıştır. Bölgedeki en eski nehir olan Una özel olarak korunmaktadır. Tarihi nitelikte büyük bir değeri olan nehre zarar verilmesi ya da inşasının bozulması kesinlikle yasaktır. Bugün turistlerin akın ettiği una nehri günlük yaşamın geçirildiği bir bölge olarak dikkat çekmektedir. Günde binlerce kişi nehri ziyaret etmektedir. Kentin sakinleri bu nehri en az çocukları kadar sahiplenip korumaktadır.

Bu uzun nehir çok sayıda kasabadan geçmektedir. Yaklaşık 200 kilometre boyunca uzanmaktadır. Çok büyük ve görkemli kanyonların oluşmasına zemin olur. Bizde bu güzel nehrin daha iyi tanınması açısından bu yazıyı kaleme aldık. Nehre ve bulunduğu bölgeye ilişkin detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını da incelemenizi öneriyoruz. İşte Una nehri ve tüm detayları…

 

Una Nehri
Una Nehri

 

Una Nehri Tarihi Önemi

Una Nehrinin tarihi önemi bulunmaktadır. Bu nehir ve nehrin geçtiği uzun kasabalar boyunca asırlardır çok farklı insanalar yaşamıştır. Nehrin kıyısında ilk olarak bir kabile yerleşmiştir. Bu kabileye dair bugün ciddi kalıntılar bulunmuştur. Daha sonra bu bölge ciddi savaşlara ev sahipliği edip galip gelenlerin sahiplendiği ve yönettiği bir yaşam alanı haline gelmiştir. İlk yerleşen kabile ile savaşan Frankopan’lar bölgeyi almıştır. Ardından Romalıların yerleştiği nehrin etrafında ciddi yollar inşa edilmiştir. Son olarak ise Osmanlı bölge için açtığı savaşta galip gelerek bölgeyi ve Una nehrini hâkimiyeti altına almıştır. Bu kadar farklı kültürden gelen milletlerin dönemsel olarak burada yaşaması ciddi güzelliklerin inşa edilmesine olanak sağlamıştır. Şehirden ve nehirden her giden ulus ardında birer tarihi eser bırakarak bölgeyi zenginleştirmiştir. Bu nedenle bölge tarihi anlamda ciddi bir önem taşıyıp özel olarak korunmaktadır.

 

Una Nehri Etkinlikleri

Una Nehri etkinliklerini sizler için sıralamak istiyoruz. Bu uzun nehirde ne gibi aktiviteler yapılabilir diye sorabilirsiniz. Ancak çok sayıda etkinlikte bulunmanız mümkündür. Nehir boylu boyunca uzun ve derindir. Özellikle extrem sporlar için çok elverişlidir. Rafting yapmak için tercih edebileceğiniz bir nehirdir. Raftingin en iyi yapıldığı tarihler ise Mayıstan başlayarak eylül ayına kadar sürmektedir. Temmuz aylarında ise Una Regeta adı verilen salcılık yarışları düzenlenmektedir. Bu bölgeye gelenlerin kalacak yer sorunu olmayacağını belirtmek isteriz. Spor veya gezi amaçlı geldiyseniz nehrin civarlarında çok sayıda otel ve pansiyon bulmanız mümkündür.

Bölgede salcılık için yerel eğitmenler eğitim de vermektedir. Bu nehirde salcılık sporunu öğrenenlerin çok şanslı olduğunu söylerler. Çünkü bu sporun hangi aşamasında olursanız olun nehrin sizin seviyenize uygun kısımları bulunmaktadır. Buda sporu daha kolay ve aşamalı olarak öğrenmenize olanak sağlamaktadır. Ayrıca rehberlerden kayak eğitimi alarak nehirde kayak da yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra atraksiyondan uzak durup nehrin sakinliği ile bütünleşmek istiyorsanız da balık avlayabilirsiniz. Ancak şunu bilmelisiniz ki una nehrinde balık avlayabilmek için yerel bir lisansa sahip olmanız istenmektedir.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir