Anasayfa / Gezilecek Yerler / Travnik Gezi Rehberi

Travnik Gezi Rehberi

Travnik Gezi Rehberi

Bosna-Hersek denilince herkesin aklına gelen ilk şehir Saraybosna olsa da Travnik şehrinin de güzelliğini gözden kaçırmamak gerekir. Osmanlının ihtişamlı mimarisine ev sahipliği yapan Travnik Saraybosna’ya 2 saatlik bir uzaklığa sahiptir. Bu kentte birden fazla mezhep ve görüşe sahip insanın bir arada da yaşam sürdürmesi ayrı bir zenginlik katıyor. Osmanlı için çok gözde ve önemli konuma sahip olan bazı devlet adamları bu kentte yetişmiştir. Bu kentte en çok ilgi çeken şey ise camilerin Osmanlıyı betimleyen restorasyonu ve üzerlerinde bulunan yeşil bayrağın ay-yıldız detayı barındırmasıdır. Bosna Hersek’in her şehri ayrı ayrı tarih koksa da bize göre en güzel kendi Travnik’tir. Kent adeta tarih kokmaktadır. Yaşanan savaşların kalıntılarını hala görebilirsiniz. Mahalle ve sokak aralarında bulunan mezarlar yaşanan savaşın büyüklüğüne dair fikir vermektedir. Eğer sizin de Travnik yolculuğu yapmak gibi bir fikriniz varsa gitmeden önce bu gezi rehberine göz atmanızı öneriyoruz. Sizler için kente dair tüm detayları araştırarak derledik. Gitmeden gitmiş kadar olacağınız bu rehberde tüm sorularına yanıt bulabilirsiniz. İşte Travnik kentine dair bilmeniz gereken her şey…

 

Travnik’e Nasıl Gidilir?

Eğer bir arkeolog veya tarihçiyseniz bu kenti görmeden tarih biliyorum dememeniz gerekiyor. Bilgilerinize bilgi katabileceğiniz bir şehirdir. Her adımda tarihe dair çok şey fark edeceksiniz. Kentin sessizliği ise son derece dikkat çekicidir.  Bosna Hersek şehirleri arasında en ucuz olan şehir Travnik’tir. Söylenen göre bu şehirde bir aylık yaşam masrafınız 150 Euro’yu geçmemektedir. Bu rakam insanı cezbediyor. Hem ucuz hem de kültürel bakımdan zengin olması son derece dikkat çekiyor. Kente adım attığınız an alacağınız tarih kokusu sizi büyüleyecek. Buraya kadar geldiyseniz Cevabi adını verdikleri köfteyi ve baklavalarını tatmadan kesinlikle dönmemenizi öneriyoruz. Aynı zamanda şehir merkezine doğru yaşlaştıkça birbirinden güzel ve ihtişamlı yapılara sahip olan camiler ile karşılaşacaksınız. Bu camiler arasında özellikle Yeşil Camii adı verilen mimari yapı Osmanlı’nın izlerini taşımaktadır. Camii içerisinde bulunan ve Osmanlıya ait olan mezarlıkları da mutlaka görmenizi öneriyoruz.

 

Travnik Gezi Rehberi
Travnik Gezi Rehberi

 

Travnik’te Nereye Gitmeli?

Travnik’in her köşesi Osmanlıyı hatırlatmaktadır. Bu kentte gezilip görülmesi gereken çok önemli yerler vardır. Bunların başında size gezimizi önerdiğimiz ilk yer kesinlikle Nobel Ödülünü hak etmiş olan Ivo Andrıc adlı yazarın evidir. Bunun yanı sıra kalesini ve muhteşem manzarasını da görmelisiniz. Medreseleri, camileri ve Travnik saat kulesini görüp incelemezseniz geziyi tamamlamamış olursunuz. Övdüğümüz ve manzarasının çok güzel olduğunu bildiğimiz kalesinin de Osmanlıyı hatırlattığını belirtmek gerekir. Kente adım attığınız andan itibaren bir daha geri dönmek istemeyecek kadar büyüleneceğiniz için son derece eminiz. Kentin sessizliği ve yaşamın ucuz olması sizi orada daha uzun süre kalmaya sevk edebilir. Bölge yıl boyunca çok sayıda turiste ev sahipliği yaptığı için otel ve butik konusunda son derece gelişmiştir. Bireysel olarak gezmeyi planlıyorsanız otel ve butiklere dair tüm detayları internet üzerinden araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bu bölgeye turlar ile gelmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hem tur rehberleri bölgeye dair daha detaylı bilgi verecektir hem de konaklama konusunda size yardımcı olup işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Yanınıza Mutlaka Not Defteri Alın

Bu kenti gezerken adeta size ilham kaynağı olacaktır. Bu nedenle yanınızda kalem ve defter bulundurmayı ihmal etmeyin. Hem gezi değerlendirmenizi hem de kente dair edindiğiniz bilgilerin kalıcılığı için not almanızı öneriyoruz. Aynı zamanda size hatırlatacağı tarihinize dair bir şeyler karalama ihtiyacı duyabilirsiniz.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir