Anasayfa / Gezilecek Yerler / Stolac Gezi Rehberi

Stolac Gezi Rehberi

Stolac Gezi Rehberi

Stolac Bosna-Hersek’te bulunan tarihi bir kenttir. Her yıl birçok turistin gezmek için akın ettiği turistik bölgeler arasında yer alır. Mimarisi, tarihi ve zengin kültürü ile gelenlerin gönlün fethetmektedir. Güneyde yer alan Slotac kenti tarih severlerin mutlaka gezip görmesi gereken çok ideal bir yerdir. Yapılan araştırmaların sonucunda bu şehre insanların ilk olarak bundan yaklaşık 15000 yıl önce yerleştiği söylenmektedir. Buda orada uzun bir kültür ve tarihin açığa çıkmasına neden olan ilk unsur olarak düşünülebilir. Geçmişe dair izler bulabileceğiniz, Osmanlı mimarisinin hâkim olduğu Stolac şehri için gezi rehberi konseptinde bilgilendirici biz yazıyı sizler için hazırladık. Stolac’a gitmek gibi bir fikriniz varsa gitmeden önce mutlaka derlediğimiz gezi rehberine göz atmanızı öneriyoruz. Stolac hakkında detaylı bilgiler, gezilecek yerler, yemek yenecek yerler, seyahatinizde kalabileceğiniz oteller gibi pek çok unsuru göz önüne alarak hazırladığımız gezi rehberi sizler için son derece yardımcı olacaktır. İşte Stolac kentine dair tüm detaylar…

 

Stolac Şehri Sanatçıların İlham Kaynağı

Bosna-Hersek’te Stolac şehri kadar şair, yazar ve sanatçı veren başka şehir yoktur demek yerli yerinde olacaktır. Şehrin mimarisi, havasının güzelliği adeta büyülü bir etki yaratıyor. Bu güzelliğinin etkisinden olsa gerek ki birçok sanatçı burada yetişmiştir. Eserlerinin çoğunda Stolac ilhamı vardır. İnsan bu şehre adım attıktan sonra geri dönmek istemiyor. Havası etrafındaki tarihi güzellikler insanı son derece büyülüyor. Oranın elverişli topraklarından tattığınız meyve ve sebzeleri sanki başka bir yerde bulamayacakmışsınız hissi veriyor.

 

Bregava Nehri

Eğer Stolac’a geldiyseniz Bregava nehrinin kıyısında bir çay içmeden kesinlikle geri dönmeyin. Kentin tüm güzelliklerinin su ile birleştiği Bregava nehri kıyısında son derece sakin ve güzel kafeler bulunmaktadır. Nehrin yakınında olan Domanovic köyünde kımızı ve beyaz Doman şarapları üretilmektedir. Bu şaraplar tamimiyle köy halkı tarafından yapılmaktadır. Son derece lezzetli olduğu gibi ucuzdur da. Bölgede bulunan narlar da tadı ile damakta iz bırakıyor. Orada mutlaka nar yemenizi de öneriyoruz. Bahsettiğimiz bu alan bisiklet turu yapılarak gezmeye son derece elverişlidir. Cennette olabilecek her türden güzelliğe sahiptir. Şarap, nar, incir, nehir, tarih, mimari, temiz hava, meyve, kafe gibi pek çok güzelliği barındırıyor. Sıcak ve kuru yazları çoğunlukla yerli halk bu nehrin çevresinde geçirmektedir. Bu kentin insanları ise genel olarak son derece sıcak ve ılımlıdır. Kentin çok yakınında bulunan ve 14.yüzyıla ait olduğu düşünülen  Vidoska kalesini de görmeden geçmemelisiniz.

 

Stolac Gezi Rehberi
Stolac Gezi Rehberi

 

Stolac’ta Konaklama

Stolac çok fazla turistin ziyaret ettiği bir kenttir. Bu nedenle kentin çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon bulmak mümkündür. Eğer geziyi turizm şirketleri aracılığıyla yapmayı planlıyorsanız şirket zaten kalacak yerler için size referans olacaktır. Ancak bireysel olarak gezi yapmayı düşünüyorsanız internet üzerinden otellerin ve butiklerin doluluk oranına ve gezdiğiniz alana olan uzaklığına detaylıca bakabilirsiniz. Fiyatların ise gittiğiniz tarihe bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ama genel olarak çok pahalı bir kent değildir.

 

Osmanlı Camisi

Yine Stolac yakınlarında bulunan Dabrica köyündeki saat kulesine benzeyen camiyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. 1600’lü yıllarda köye gelen yeniçeri tarafından inşa edilen bu camii Osmanlı mimarisinin güzelliklerini yansıtmaktadır. Dabrica köyünde günümüzde hale yaşayan Müslümanlar bulunmaktadır. Köyde yaşayan bu Müslümanlar camiyi ibadethane olarak kullanmaya devam etmektedir. Özellikle bayram günlerinde camiinin dolup taştığını söyleyebiliriz. Camii Bosna savaşı yıllarında yıkılmış olsa da 2003 yılında yeniden restore edilerek ibadet için kullanıma açılmıştır.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir