Anasayfa / Gezilecek Yerler / Srebrenica Gezi Rehberi

Srebrenica Gezi Rehberi

Srebrenica Gezi Rehberi

Srebrenica Bosna Hersek’te bulunan güzel kentlerden biridir. Bu kentin yakın tarihte bir katliama uğradığını hepimiz biliyoruz. Kent ciddi bir tarihsel öneme sahiptir. Şifalı kent olarak da anılır. Orada bulunan suyun şifalı olduğu düşünülür. Hatta bunun için savaş döneminden öce 10000 çalışanlı bir tesis kurulmuştu. Ancak savaşta tesis yerle bir olmuştur. Kente attığınız ilk adımdan itibaren içinizi bir burukluk sarsa da gezilip görülecek birçok alanı bulunmaktadır. Yaptığınız gezi sırasında yaşanan katliamın izlerine de şahit olarak duygulanabilirsiniz. Her şeye rağmen kentte bulunan doğal ve şifalı suyun çıktığı kayaları, mimarisi ile etkileyen camileri ve tarih kokan her köşesini görmekte fayda vardır. Eğer sizin de yakın tarihte Srebrenica’da bir gezi yapma planınız varsa hazırladığımız bu gezi rehberi tam size göre diyebiliriz. Yolculuğunuza çıkmadan önce kente dair tüm detayları bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. O nedenle bölgeye ilişkin tüm detayların bulunduğu yazımıza göz gezdirmeden yola çıkmayın deriz. İşte Srebrenica’ a dair bilinmesi gereken her şey…

 

Hüzünlendiren Kent

Öncelikle bu kente geldiğiniz andan itibaren duygu dolu anlar yaşayacağınızı bilmenizi istiyoruz. Çünkü yakın tarihte Sırpların bölgede yaptığı katliamın izleri hala görülmektedir. Bu katliam için kurulan müzeler, savaş sırasında yıkılan tesisler, oluşan harabeler ve çok daha fazlası duygularına hâkim olmanızı engelleyecektir. Tüm bu acı hatıralara rağmen kentin olağanüstü bir doğallığı ve doğası vardır. Her tarafın yeşil ve ağaçlarla dolu olması insanın içini huzurla dolduruyor.  Bölgede Sırp katliamına rağmen birçok sayıda Sırp’ın hala yaşadığı görülmektedir. Bölgede Sırplar ile birlikte Boşnaklar da yaşam sürdürse de bölgelerini ayırıp farklı yerlerde kaldıklarını göreceksiniz. Bu durumda bölge halkının hala savaş psikolojisini atamadığının kanıtı olarak gösterilmektedir.

 

Potocari şehitliği

Sırp’lar tarafından katledilen vatandaşların toplu mezarlığı olan ve Potocari şehitliği adı verilen bölgeyi mutlaka görmeli ve incelemelisiniz. Bu şehitlikte katledilip cenazeleri bulunan kişilerin kabirleri bulunmaktadır. Ancak aldığımız bilgiye göre hala bulunamayan cenazeler varmış. Bulundukça da getirilip bu mezarlığa defnediliyormuş. Şehitliğe girip dua etmenizi öneriyoruz. Şehirliğin hemen karşı tarafında ise DUTCHBAT karargâhı bulunmaktadır. Buraya da göz gezdirebilirsiniz. Bu karargâh çok eskiden akü fabrikası olarak faaliyet sürdürüyormuş. Ancak şuanda harabe halindedir. Üretim kısmı harabe olan fabrikanın bir kısmına ise müze kurulmuştur.  Bu müzede ise Sırp soykırımında hayatını kaybeden şehitlerin hayatları ve bilgileri sergilenmektedir. Müze içerisinde yarım saat süren ve soykırıma dair bilgiler veren bir belgesel filmi izletilmektedir. Bu belgeseli izlerken çok duygulanabilirsiniz. Müze yakınlarında harabe bir ev bulunmaktadır. Bu ev ise savaş döneminde yaralıları evin karşısındaki camide toplayıp tedavi eden bir doktora aitmiş. Burayı da görmeden geçmeyin deriz. Her ne kadar şifalı su tesisi yıkılmış ve harabeye dönmüş olsa da şifalı suyun çıktığı kayaları görüp resmetmek isterseniz bu alana da gidebilirsiniz.

 

Srebrenica Gezi Rehberi
Srebrenica Gezi Rehberi

 

Konaklama İçin Alternatifler

Bu bölge yakın tarihte savaşa maruz kaldığı için çok yakınlarda otel veya pansiyon bulamayabilirsiniz. Bölgeye en yakın otel ve pansiyonların 5 km uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Yine de eğer tur kafilesi ile geziye çıktıysanız tur şirketi konaklama için tüm alternatiflerin detaylarını sizinle paylaşacaktır. Ancak bireysel bir gezi yapmayı planlıyorsanız yola çıkmadan evvel bölgedeki konaklama alanlarına göz gezdirmek işinizi garantiye almanızı sağlayacaktır. Yemek gibi ihtiyaçlarınızı kalacağınız otelde giderebileceğiniz gibi bölgede bulunan esnaflardan da karşılamayı tercih edebilirsiniz.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir