Anasayfa / Saray Bosna Hakkında / Saraybosna’da Tarihi Yerler

Saraybosna’da Tarihi Yerler

Saraybosna Tarihi Yerler

Çeşitli medeniyetlerin yanı sıra bir dönem Osmanlı hakimiyeti altında da kalan Bosna Hersek’in en büyük şehri ve başkenti olan Saraybosna, tarihi yerler bakımından, oldukça zengin şehirler arasında yer almaktadır. Farklı birçok önemli olaya da ev sahibi yapmış olan Saraybosna’da bulunan tarihi yerler hakkındaki tüm detaylara, yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Saraybosna’da gezilebilecek tarihi yerler nereleridir? Soruların cevaplarını bu yazıda sizler için derledik;

 

İşte o liste!

 

Başçarşı Sebili

 

Başçarşı Sebili, Saraybosna’nın merkez konumunda bulunan meydanlarından Başçarşı’da bulunan tarihi yerlerden birisidir. Hacı Mehmet Paşa tarafından 1753 yılında yaptırılan bu sebili gördüğünüzde, aklınıza İstanbul’un gelmemesi mümkün değildir. Zira görüntü ve mimarisiyle, İstanbul’da gördüğümüz sebillerle aynıdır. Üst kısmında bulunan ahşap oymalarsa, Sebilin dikkat çeken en önemli özellikleri arasında bulunuyor.

Uzun bir dönem kent meydanının temiz içme suyu ihtiyacını karşılayan sebil hakkında, bir efsanede yer almaktadır. Bu efsaneye göre bu sebilden su içenlerin, Saraybosna’dan ayrılamadığı söylenmektedir. Saraybosna tarihi yerler arasında bulunan sebil savaş esnasında ağır hasarlara maruz kalmış olsa da, aslına uygun olarak yeniden restore edilmiştir.

 

 

Latin Köprüsü

 

İlginç olaylara hikaye olan Latin Köprüsü, 1541 yılında yaptırılmıştır. 1791 yılında yaşanan sel felaketinde ağır hasar görmüş olsa da, yeniden restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Saraybosna tarihi yerler arasında bulunan Latin Köprüsü’nün en bilinen özelliklerinden birisi, Avusturya Arşidükü olan ve I. Dünya savaşının fitilini ateşleyen kişi olarak bilinen Franz Ferdinand ve eşinin, bu köprü üzerinde öldürülmüş olmasıdır.

Tarihi özelliğinin yanı sıra etrafındaki yeşil dağlık alan nedeniyle, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla burada resim çektirilmektedir. Her ne kadar ihtişamlı bir görüntüye sahip devasa bir köprü olmasa da, tarihe tanıklık etmesiyle görülmeye değer yerler arasındadır.

 

 

Gazi Hüsrev Bey Camii

 

İç ve dış tasarımı oldukça zarif olan ve Osmanlı mimarisini yansıtan camii, bölgenin en eski İslam yapıtları arasında yer almıştır. 1531 yılında Gazi Hüsrev Bey’in isteği üzerine inşa edilen cami, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kubbesi 26 metre, minaresi ise 47 metre yüksekliğinde bulunan cami, Saraybosna’yı ziyaret eden turistlerin en fazla ziyaret ettiği başlıca yerlerden birisidir.

 

 

Milli Kütüphane

 

1896 yılında yapılan ve Avusturya-Macaristan işgalinden sonra belediye binası olarak kullanılan Milli Kütüphane, döneminde içerisinde 2 milyondan fazla kitap olduğu bilinen devasa bir kütüphane olarak biliniyor. 1992 yılında Sırpların katliam yapmak suretiyle saldırması sonucunda ağır hasarlar alan kütüphane, savaş sonrasında yeniden aslına uygun olarak restore ettirilerek içerisinde geçici sergiler düzenlenmeye başlanmıştır. Halk tarafından dirilişin sembolü olarak da görülmektedir.

 

 

Saraybosna Katedrali

 

1889 yılında inşa edilen kilisenin önünde, Papa II. Jean Paul heykeli de yer almaktadır. Şehirde bulunan Katoliklerin halen ibadet ettiği kilise, mimari ve tarihi yapısıyla birlikte Saraybosna tarihi yerler listemizde yer almıştır.

 

 

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

 

Saraybosna’daki tarihi yerler listesinde yer alan medrese, 1537 yılında inşa edilmiştir. Yapıldığı günden bugüne kadar kesintisiz eğitim veren medresede, günümüzde tefsir, fıkıh ve kelam dersleri verilmeye devam edilmektedir.

 

 

Hünkar Camii

 

1457 yılında Fatih Sultan Mehmet için hediye olarak yaptırılan camii, bu nedenle Fatih Camii olarak da bilinmektedir. Bu caminin en önemli özelliği, Osmanlının buraya fethettikten sonra yaptırdığı ilk camii olmasıdır. Ayrıca caminin hemen yanında bulunan yerleşim yerleri de, şehirdeki ilk Müslüman yerleşim bölgesi olarak bilinmektedir.

 

 

Bakırcılar Çarşısı

 

15. yüzyılda inşa edilen dükkanların oluşturduğu bakırcılar çarşısı, Saraybosna tarihi yerler arasında yer almaktadır. Buradaki dükkanları ziyaret ettiğinizde sizin Müslüman ve Türk olduğunuzu anlayan Müslüman Boşnaklar, muhtemelen size sadece bunun için indirim yapacaklardır.

 

 

Ferhadiye Camii

 

Bosna Sancak Beyi olan Ferhad Bey Vukovic’in talimatıyla yaptırılan camii, 1562 yılında yapılmıştır. 4 kubbesi ve tek minaresi bulunan caminin, şehirde bulunan yapılar arasında Osmanlı mimarisini en iyi yansıtan eserler arasında olduğu bilinmektedir. Maalesef ki Sırpların kutsal yer ayırdımı yapmadan saldırmaları sonucu ağır hasarlar almış, sonrasındaysa aslına uygun olarak yeniden restore edilmiştir.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Saraybosna’da Otel ve Ev Fiyatları

İçindekiler1 Saraybosna’da Ev ve Otel Fiyatları1.1 Saraybosna Otel Fiyatları1.2 Saraybosna Ev Kirası Fiyatları Saraybosna’da Ev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir