Anasayfa / Saray Bosna Hakkında / Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna gezilecek yerler denildiğinde öncelikle Bosna Hersek’i tanımak gerekir. Bosna Hersek’in en büyük şehri ve başkenti olan Saraybosna, yaklaşık olarak 700.000 nüfuslu bir şehirdir. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ve Sırp katliamı ile bildiğimiz Saraybosna, birçok tarihi yapıya ve doğa güzelliğine sahiptir. Bu yazımızda sizlere, Saraybosna gezilecek yerler listesini paylaşacağız. Şayet yolunuz Saraybosna’ya düşerse, listemizde bulunan yerlerin en azından birkaç tanesini gezip görmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Saraybosna Gezilecek Yerler Nereleridir? 

 

Latin Köprüsü

1541 yılında inşa edilmiş olan Latin Köprüsü, 1791 yılında sel nedeniyle hasara uğramış olsa da, zaman içerisinde gerekli tamiratlar yapılarak günümüzdeki halini almıştır. Bu köprünün en önemli özelliklerinden birisi de 1. Dünya savaşı öncesinde Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin, bu köprü üzerinde öldürülmesidir. Fotoğraf çektirmek isteyenlerin sıklıkla uğradığı yerler arasında olan Latin Köprüsü, çevresindeki doğal güzellikleri ile ayrı bir havaya bürünmüştür Başçarşı milli kütüphane yakınlarında bulunan köprü, Saraybosna’ya seyahat edenlerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerden birisidir.

 

 

Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna’nın en tarihi mekanlarından birisi olan Gazi Hüsrev Bey Camii, 1531 yılında Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılmıştır. İç süslemesi ile dikkat çeken caminin kubbesi 26 metre, minaresi ise 47 metre yüksekliğindedir. Caminin en önemli özelliklerinden birisi de, dünyaca ünlü Türk mimarı olan Mimar Sinan’ın yapmış olmasıdır. Savaş esnasında önemli ölçüde hasar görmüş olsa da, 2006 yılı içerisinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun olarak, yeniden restore edilmiştir. Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna gezilecek yerler listemizde tavsiye ettiğimiz yerlerin başında gelmektedir.

 

 

Saraybosna Milli Kütüphanesi

Latin köprüsünün hemen yanı başında bulunan Saraybosna milli kütüphanesi, Saraybosna’nın 1896 yılında Avusturya Macaristan imparatorluğu yönetimi altındayken yaptırılan ve o dönem belediye binası olarak kullanılan yerlerden birisidir. Saraybosna gezilecek yerler listemizde yer alan milli kütüphanenin tarihi özelliklerinden birisi de, Franz Ferdinand’ın Latin Köprüsü üzerinde suikaste uğramadan önce ziyaret ettiği son yer olma özelliğini taşımasıdır.

 

 

Saraybosna Katedrali

Hemen önünde Papa 2. John Paul’un heykeli bulunan Saraybosna katedrali, 1889 yılında inşa edilmiş tarihi yapıtlardan birisidir. Şu an şehirde bulunan Katoliklerin hizmetinde olan Saraybosna katedrali, Saraybosna gezilecek yerler listenizde, tarihi bir yapı olması ve muhteşem bir mimari ile inşa edilmesi nedeniyle, tavsiye ettiğimiz yerler arasında bulunmaktadır.

 

saraybosna gezilecek yerler
saraybosna gezilecek yerler

 

Umut Tüneli

Savaşta etrafı çembere alınmış Boşnaklara yardım taşımak ve yaralıların hastaneye ulaştırılması için kazılmış olan tünel, amacından ziyade Sırp kuşatması altında bulunan halkın ve askerlerin büyük bir dayanışması sonucunda inşa edilmiş olmasıyla ayrı bir önem kazanmıştır. 1993 yılında Boşnak halkının ve askerlerinin tam 4 ay ve 4 günde günlük 8 saat çalışarak açtıkları 800 metre uzunluğunda bulunan tünel, 160 santim yüksekliğinde ve 1 metre genişliğindedir. Sırp katliamları esnasında tüneli yaklaşık olarak, günlük 1000 kişinin kullandığı tahmin edilmektedir. Tünelin günümüzde 20 metrelik kısmı, turistlerin ziyaretine açıktır.

 

 

Sonsuz Ateş

Saraybosna gezilecek yerler listesinde yer alan sonsuz ateş, 2. Dünya savaşı esnasında ölenleri anmak için, Hırvat ve Nazi işgalinden şehrin kurtuluşunun birinci yıldönümünde açılmıştır. Şehri ziyaret eden turistlerin uğrak yeri olan sonsuz ateş, tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.

 

 

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Yine şehrin Başçarşı bölgesinde bulunan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 1537 yılında inşa edilmiş en eski tarihi yapıtlar arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar kesintisiz eğitim veren medrese, şu anda da kelam, tefsir ve fıkıh gibi derslerin verildiği eğitim merkezi olarak kullanılmaktadır.

 

 

İnat Evi

Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan inat evi, 1860 yıllarında ilginç bir hikayeye konu olmuştur. Avusturya Macaristan imparatoru bu evin bulunduğu yere belediye binası yapmak istemiş ancak ev sahibinin, büyük bir inadıyla karşılaşmıştır. İmparatorun adamlarının ısrarı üzerine ev sahibi karşı kıyıya evin aynısından yapılması şartıyla, buna müsaade edebileceğini söylemiştir. Bunun üzerine imparatorun adamları nehrin karşı kıyısına evin tüm detaylarıyla birlikte aynısını inşa ederek, eski evinin bulunduğu yere belediye binasını yapmışlardır. Şu an restoran olarak hizmet veren ev, bu nedenle inat evi olarak adlandırılmıştır.

 

 

Saat Kulesi

17. Yüzyılda inşa edilen saat kulesi, aslında tarih olarak çok daha önceki yıllarda yapılmıştır. Bir yangın sebebiyle ağır hasar görmesi sonucunda 1762 yılında aslına uygun olarak yeniden yapılması nedeniyle, yapım tarihi olarak 1762 yılı geçmektedir. 30 metre yüksekliğindeki tarihi saat kulesi, Gazi Hüsrev Bey caminin hemen yanı başında yer almakta olup, turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.

 

 

Hünkar Camii

Saraybosna gezilecek yerler listemizde yer alan Hünkar Camii, 1457’de İshakoğlu İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’e hediye niteliği taşıdığı için fatih adıyla da bilinen Hünkar Camii, Osmanlı Devleti’nin Saraybosna’yı fethettikten sonra burada yaptırdığı ilk İslami yapı olarak bilinmektedir. Ayrıca caminin etrafına ilk Müslüman yerleşim yerlerinin kurulduğu da bilinmektedir.

 

 

Bakırcılar Çarşısı

Yine bakırcılar çarşısı da, Saraybosna gezilecek yerler arasında en fazla ziyaret edilen hediyelik eşyaların satıldığı yerdir. Bu çarşıyı ziyaret ettiğinizde sizin Müslüman ve Türk olduğunuzu anlamaları halinde, Müslüman esnaf size sevgi gösterileriyle yaklaşabilir ve önemli indirimler yapabilirler.

 

 

Ali Paşa Camii

Estetik bir mimariye sahip olan ali paşa camii, 1560 yılında yapılmış olup, Tito Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Caminin yanında Avusturya-Macaristan imparatorluğuna karşı mücadele etmiş Boşnak şehitlerin mezarları ve Ali Paşa’nın türbesi yer almaktadır. Caminin yakınlarında bir köprüde yaptırılmış olsa da, zaman içerisinde köprü yıkılarak günümüze kadar gelmeyi başaramamıştır.

 

 

At Meydanı Parkı

At meydanı parkı Saraybosna’da en bilindik, buluşma mekanları arasında yer almaktadır. Yeşil ve doğayla iç içe, huzur dolu bir gün geçirmek istiyorsanız, at meydanı parkı ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisidir. 17 yüzyılda at yarışlarının ve at satışlarının burada yapılması nedeniyle at meydanı parkı olarak anılan bu yer, bir dönem ise idam cezalarının infazı ve köle ticareti içinde kullanılmıştır. Ayrıca parkın içerisinde bakır baba camii kalıntıları da, hala günümüze kadar gelmiştir.

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Saraybosna Ulaşım Rehberi

Saraybosna Ulaşım Rehberi

İçindekiler1 Saraybosna Ulaşım Rehberi1.1 Saraybosna’nın Havalimanı1.2 Saraybosna’ya İstanbul’dan Tren Yolculuğu Saraybosna Ulaşım Rehberi Saraybosna Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir