Anasayfa / Blog / Saray Bosna Gezi Rehberi

Saray Bosna Gezi Rehberi

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna’dan nealınır? Seyahatiyapmak isteyenler için hazırladığımız Saraybosna gezi rehberi yazımızda, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna gezilecek yerler ve şehir hakkında temel bilgiler yer almaktadır.

Saraybosna Gezi Rehberi

Bir zamanlar Osmanlı devleti himayesinde bulunan Bosna Hersek’in en büyük şehri ve başkenti olan Saraybosna, en saygın dönemlerini de yine Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamıştır. Vadileri, nehirleri ve doğal güzellikleriyle en fazla ziyaret edilen şehirler arasında bulunan Saraybosna, toplam 600 bin nüfusa sahiptir. Müslüman nüfusunun fazla olması ve Sırplar tarafından on binlerce insanın acımasızca katledilmesi nedeniyle, ‘Avrupa’nın Kudüs’ü’ olarak da anılmaktadır.

Osmanlı izlerini hala derinlemesine taşıyan şehirde, maalesef ki başta ibadethaneler olmak üzere birçok Osmanlı yapısı, Sırplar tarafından büyük tahribata uğramış ve şehir adeta savaş döneminde yıkılmıştır. Tarihe Bosna katliamı diye geçen ve kadın, yaşlı ve çocuklarında içinde bulunduğu sayısı on binleri bulan insanın katledildiği için, acıların şehri olarak bilinmektedir.

Başçarşı

Saraybosna gezi rehberi listemizde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden birisi, Başçarşı’dır. Osmanlı’nın özeti niteliğinde olan Başçarşı, tarihi yapıları ve alışveriş alanlarıyla birlikte Saraybosna ziyaretlerinin uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Bosna Sancak Beyi İsa bey tarafından 15. Yüzyılda yaptırılan çarşı, Gazi Hüsrev Bey tarafından genişletilmiştir.

Gazi Hüsrev Bey’in burada yaptırmış olduğu medreseler, camiler ve hanlar, her yıl yerli yabancı milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.

Çarşıda bulunan sebili de, buraya gittiğinizde görmeniz mümkündür. Size İstanbul’da olduğunuz hissini verecek Başçarşı Sebili, Osmanlı’nın detaylarını yansıtacak bir mimariye sahiptir.

Saat Kulesi

Yine Başçarşı’da bulunan saat kulesi, 17. Yüzyılda Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Sırplar maalesef ki saat kulesine saldıracak kadar dahi gözünü karartmış ve büyük hasar almış olsa da, yeniden aslına uygun olarak restore ettirilmiştir.

Gazi Hüsrev Bey Cami

Saraybosna gezi rehberi listemizde yer alan Gazi Hüsrev Bey Cami, şehirde bulunan en önemli Osmanlı eserlerinden birisi olarak bilinmektedir. 1531 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan cami, günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış olsa da, Sırplar tarafından hasara uğratılan yerlerden birisidir.

BrusaBezistan

Adından da anımsanacağı gibi, Bursa İpeğinin satışı için yaptırılmış kapalı bir Pazar olup, 1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bugün ise Saraybosna Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Osmanlı döneminde okul olarak kullanılan medrese, o dönemde tam 50 bin kitabı bulunan bir kütüphaneye de sahipmiş. Başçarşı’da yer alan medrese aynı zamanda, Kurşunlu Medrese olarak da anılmaktadır.

Umut Tüneli

Saraybosna gezi rehberi listemizdeki Umut Tüneli denilince akla ilk gelen, Sırpların yaptığı katliamlar ve işkenceler gelmektedir. Bosna halkı ve askerleri tarafından günde 8 saat ve günlerce süren çalışmayla açılmıştır. Tünelin açılış amacı, Sırpların masum halka saldırması ve şehre giriş çıkışların imkansız olması nedeniyle insani yardım taşımak ve yaralıların Sırplardan habersizce bölgeden kaçırılması içindir. 960 metre uzunluğa sahip olduğu bilinen tünelin 20 metrelik kısmı, günümüzde müze olarak ziyaretçilere açıktır.

Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Şehrin tarihi yerlerinden ve doğal güzelliklerinden de ziyade, sırf sıcakkanlı insanlarını görmek için, Türk olduğunuzu söylediğinizde size duyacakları minnet duygularıyla karşılıklı bir samimiyet için dahi gidilebilecek Saraybosna, İlkbahar ve yaz ayları neredeyse Türkiye şartlarıyla aynıdır. Bu nedenle yaz aylarında gitmek, daha uygun olabilir. Ayrıca şehirde 1984 yılı kış olimpiyatlarının yapılmış olduğu Jahorina Kayak merkezinin bulunması, kışın gideceklerin de eğlenceli vakit geçirmelerine imkan vermektedir.

Yeme İçme

Özellikle Başçarşı’da bulunan salaş ancak enfes ev yemeklerinin satıldığı küçük restoranlara uğramanızı, kesinlikle tavsiye ederiz. Boşnak Böreği olan Burek ve Cevapi adlı köfteyi tatmadan dönerseniz, büyük hata edersiniz. Et yemeklerinin de oldukça güzel olduğunu, rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ne Alınır?

Tahta oymacılığı, bakır işlemesi el sanatı ürünler, en fazla dikkat çeken muhteşem el işçiliği ile yapılmış hediyelik eşya türleridir. Kendinize ya da sevdiklerinize birer Saraybosna hatırası olarak alabileceğiniz, birçok el sanatları ürün bulunmaktadır. Ayrıca Müslüman dükkan sahiplerine gittiğinizde, Müslüman ya da Türk olduğunuzu anlamaları halinde büyük indirimler yaptıklarını da söylemek mümkündür. Hala Osmanlı ve Türkiye’ye inanılmaz derecede saygı ve minnet duymaktadırlar. Gençleri dahi, bizler hakkında az da olsa bilgi sahibidirler.

Saraybosna otelleri fiyat olarak, günlük iki kişi için yaklaşık olarak 200-250 TL civarındadır. Saraybosna gezi rehberi başlıklı bu yazımızı okuduğunuz için, teşekkür ederiz. Konuyla ilgili yorumlarınızı, aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir