Anasayfa / Gezilecek Yerler / Poçitel Köyü

Poçitel Köyü

Poçitel Köyü

Tarihi anlamda öneme sahip olan ve Bosna sınırları içerisinde yer alan Poçitel köyünden bahsetmek istiyoruz. Bosna-Hersek her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Çünkü dünya miraslarını barındıran bir tarihe ve kültüre sahiptir. Bu durum insanların son derece ilgisini çekmektedir. Doğa ile iç içe muazzam havası, her adımda tarih kokan yapılar insanları Bosna-Hersek gezilerine sevk etmeye devam ediyor. Başkentinden köylerine kadar her ücrası ayrı bir güzelliğe sahiptir. İnsanın Bosna sınırlarına girdiği andan itibaren asla dönesi gelmiyor. Temiz havası ve Osmanlının izleri özellikle Türk turistlerin son derece ilgisini çekiyor. Birçok Osmanlı devlet adamı ve dönem sanatçıları o topraklarda yetişmiştir. Hırvat, Sırp ve Boşnak gibi ayrı etnik kökenlere sahip insanlar bir arada yaşamaya devam etmektedir.

Bu kadar farklı etnik kökenin bir arada olması kültürel bir zenginliğe yol açmıştır. Farklı kültürlerin birleşmesi sonucunda ortaya harmanlanan bir Bosna kültürü ortaya çıkmıştır. Bu durum sanat, edebiyat, müzik ve tarih gibi birçok konuya tesir etmiştir. Hatta mutfak kültürleri bile karma bir bağlamda yer bulmuştur. Osmanlının inşa ettiği köprüler, mescitler, camiiler ve evler hala korunmaktadır. Bu köyün konumu çok güzel bir mevkidedir. Adeta cennetin bir parçası izlenimi bırakmaktadır. Bosna’da yer alan Neretva nehrini bilmeyen yoktur. Bu nedir ülke açısından büyük bir öneme ve güzelliğe sahiptir. Ülkenin tüm köyleri ve şehirleri bu nehrin etrafında yer almaktadır. Nehrin etrafında yer alan köylerden biri de Poçitel köyü olarak ilgi çekmektedir. Poçitel köyünü gezmeyi planlayanlar için önemli bilgileri yer verdiğimiz bu yazımızı okumanızı öneriyoruz.

 

Osmanlı Köyü

Osmanlı Bosna-Hersek’te ciddi işler başarmıştır. Uzun süre Osmanlının hüküm sürdüğü bölgelerinde ise Osmanlının dünyaca bilinen mimarisine ait birçok yapı inşa edilmiştir. Dönemin sadrazamı Saraybosna’da çok sayıda mescit, köprü ve camii inşasında bulunmuştur. Bu yapılar bugün hala turistlerin gözde mekânları arasında yer almaya devam ediyor. Özellikle tarih ve arkeoloji bilimi ile ilgilenen araştırmacılar Bosna Hersek seyahatleri gerçekleştirmektedir.

Neretva nehrinin üst tarafında yer alan minyatür bir kasabayı andıran Poçitel köyü de Osmanlının inşa ettiği tarihi eserler ile kuşanmıştır. Aynı zamanda Balkanlarda yer alan son Osmanlı köyü olarak da bilinmektedir. Poçitel köyü Mostar’a 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu muazzam köy asırlar boyunca kervanların ticaret yolu olarak kullanılmıştır. Bu nedenle ciddi bir tarihi öneme ev sahipliği yapmıştır. O minicik köye yer alan surlar ve kaleler insanı adeta büyülemeye yetiyor. Bu güzel köy ne yazık ki Hırvatların saldırısına maruz kalarak yıkılıp geçildi. Birçok sayıda Boşnak Müslüman vatandaş Hırvatlar tarafından öldürüldü. Savaşa tanıklık eden bu köy daha sonra onarılıp bazı yapıların tekrar inşa edilmesi ile son Osmanlı köyü olarak can buldu.

 

 

Poçitel Köyü
Poçitel Köyü

 

 

 

Poliçeli ‘de Gezilecek Yerler

Son olarak Poliçeli ’de gezilecek yerlere ilişkin sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bu köyün muazzamlığından bahsetmiştik. Nehre bakan yüzü ise adeta insanın içini huzurla doldurmaya yetiyor. Köyün tepesinden nehri izlemenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda Osmanlı’nın eseri olan tüm yapıları detaylı olarak gezmenizi ve incelemenizi öneriyoruz. Savaştan sonra kalan yıkık kalıntılar dışında yeniden inşa edilen yapıları da gezebilirsiniz. Cami ve mescitlerde de Osmanlının izlerine rastlayacaksınız. Özellikle de 1563 yılında inşa edilen Hacı Aliya Camisi’nde Hırvatların saldırısı üzerine yerle bir edilmişti. Ancak bu caminin yeni inşası ise görülmeye değerdir.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir