Mostar

Mostar Nerede

Bilindiği üzere Mostar iki dağın arasında yer almaktadır. Bu dağlar ise Neretva nehrini sıkıştıran Podvelez ve Hum dağlarıdır. Mostar nehrin doğusu ve nehrin batısı olarak iki kısma ayrılmıştır. Nehrin doğu kısmında eski mahalleler yer alırken batı kısmında ise yeni mahalleler yer almaktadır. Şehirde Hırvatlar ve Boşnaklar yaşam dürdürüyor. Zamanında orada olan Sırplar ise savaş döneminde Mostar’ı terk etmiştir. Hırvatlar nehrin batısında Boşnaklar ise doğu kısmında yaşam sürdürmektedir.

Mostar adeta bir bibloyu andıracak kadar görkemli bir güzelliğe sahiptir. Şehir sanat eseri gibi durmaktadır. Mostar’da hala Osmanlıya ait birçok yapı bulunmaktadır. Osmanlının yaptırdığı en eski cami ise 1557 yılında yapılan Karagöz Bey camisidir. Bugün hala Mostar şehrinde yer almaktadır. Şehrin çarşısı ise ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Dar sokaklarında ise çok sayıda kafe ve lokantalar ile birlikte hediyelik eşya satan dükkânlara sıkça rastlanmaktadır. Bunun nedeni ise şehrin çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmesidir. Bu yazımızda Mostar nerede, Mostar köprüsü, Mostar gece hayatı ve Mostar’da gezilecek yerlere ilişkin rehber niteliğinde bilgiler bulabilirsiniz. Eğer Mostar seyahati gibi bir planınız varsa gitmeden evvel mutlaka yazımıza göz gezdirmenizi öneriyoruz. İşte görkemli ve doğal şehir Mostar’a dair tüm detaylar…

 

Mostar Köprüsü

Mostar’ın en çok sevilen yeri ise Mostar köprüsüdür. Gerçekten de gezip görülmeye değer olan Mostar köprüsü çok sayıda turist ziyareti görmektedir. Şehrin her kesimi adeta keşfedilmek için inşa edilmiş gibidir. Mostar’a attığınız ilk adımdan itibaren içinize muhteşem bir enerji ve oksijen dolduğunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Tarihi ve kültürel anlamda dünya açısından önemli bir geçmişe sahip olan Mostar kesinlikle görülmeye değerdir. Şehri adım adım gezdikten sonra gidilmesi gereken ilk yerlerden biri ise Mostar köprüsüdür. Mostar köprüsü Neretya nehrinin deldiği taştan oluşan kanyonun tepesinde sizlere göz kırpacaktır. Suyun üzerinde asılı duran bir tabloya benzeyen Mostar köprüsü size adeta inanılmaz duygular yaşatacaktır. Bu köprü nehrin üzerinden 34 metre uzunluğunda ve 19 metre yüksekliğinde tek kemer olarak yer almaktadır.

Meşhur Mostar köprüsü yine Osmanlının inşa ettirdiği bir köprüdür. Bu kadar görkemli ve sağlam inşa edilmiş olması kesinlikle Osmanlı mimarisinin derinlikli sanatına bağlıdır. Köprü 1566 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine dönemin mimarı olan mimar Hayrettin’e yaptırılmıştır. Mostar’da yaşanan savaş sırasında bu köprü Hırvatlar tarafından yerle bir edilmiştir. Nehrin içine dökülen taşları tek tek toplanarak yeniden inşa edilmiştir. Nehrin etrafında yüksek noktalarda bulunan restoranlarda oturarak köprünün muhteşemliğine karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Şunu da belirtmeden geçmek istemiyoruz. Mostar köprüsü toplamda 456 adet kalıp taştan inşa edilmiştir. İsmini ise bulunduğu şehirden almıştır.

 

 

 

Mostar
Mostar

 

 

Mostar Gece Hayatı

Mostar görkemi, tarihi ve kültürü nedeniyle her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmeye devam etmektedir. Dünyanın en çok gezilen yeri olarak da tarihe imza atmıştır. Çok küçük bir kent olmasına rağmen dopdolu bir sanat ve tarih geçmişine sahiptir. Doğal güzelliği ve sakinliği cezbedici durmaktadır. Seyahat amaçlı gittiğiniz zaman belki hiç geri dönmeyi istemeyeceksiniz. Doğal ve temiz bir havaya sahip olduğu için orada sabah çok dinç uyanıyorsunuz. Tüm stresi alabilecek bir potansiyele sahiptir. Tek bir nehrin ikiye ayırdığı Mostar’ın yerli halkı çok kalabalık ve hareketli değildir. Şehirdeki hareketliliğin en büyük nedeni bölgeye akın eden turistlerdir. Turistlere yönelik çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Şehirde yer alan tüm mekânlar gece gündüz yerli halkı dışında turistlere daha fazla hizmet etmektedir. Normal şartlarda yerli halkın pek fazla gece hayatı alışkanlığı olduğu söylenemez. Buna rağmen gece saat 12’den sonra Mostar sokakları insanla dolup taşmaktadır. Turistlere yönelik açılan gece kulüpleri bulunmaktadır.

Bu gece kulüpleri şehir merkezine yakın bir konumda faaliyet göstermektedir. Geceleri ise dolup taşmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu kitlenin ikiye katlandığını söyleyebiliriz. Tabi ki Mostar’ın tek gece etkinliği gece kulüplerinde zaman geçirmek değildir. Nehrin kıyısında oturan müzik ve sohbetler eşliğine oturan yabancılara rastlamak da mümkündür. Bölgenin en büyük gece etkinliğinin bu sohbetler olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır. Yani Mostar’da gece hayatı sadece deli gibi dans edip içmek olarak nitelendirilmemelidir. Daha çok şehir kabalığından uzak doğanın ve ay ışığının eteğinde geçirilen gecelere ev sahipliği yaptığını söylemek daha doğru olacaktır. Mostar gece hayatı etkinlikleri bu şekildedir.

 

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar küçük bir kent olmasına rağmen her köşesi gezilmeye değerdir. Oradaki bir taşın bile görülmeye değer olduğunu düşünüyoruz. Tarihini ve kültürünü anlamak için mutlaka her esere detaylı olarak zaman ayırmak gerekir. Kentin ilk görülmesi gereken yerlerinden biri nehir üzerine inşa edilmiş ve şehrin adını veren Mostar köprüsüdür. Bu köprüyü az evvel detaylı olarak aktardık. Güzellikleri görülmeye değerdir. Doğası ve romantik havası aynı zamanda tarihi geçmişi mutlaka hissedilmelidir. Bu köprünün iki yanında inşa edilmiş Tara ve Halebi adında iki kule bulunmaktadır. Bu kuleleri de görmenizi tavsiye ediyoruz. Kulelerin inşa edilmesinin en temel nedeni ise tehlike arz edecek durumlara karşı şehrin korunmasını sağlamalarıymış. O dönemde en az 160 asker kuleleri korumak üzere her gün görevlendirilirmiş. Kulelerin demir kapıları ise bu maç doğrultusunda her akşam mutlaka kilitlenmekteymiş. Tabi daha sonra bu kapılar yönetim değiştiği zaman sökülüp Avustralya’ya götürülmüştür. Yani şimdi yapacağınız gezide bu kapılara rastlamayacaksınız.

 

Mostar Gece Hayatı

Bu köprü dışında Mostar’a 2 saat uzaklıkta olan Saraybosna şehrine de gidip gezebilirsiniz. Orada da ciddi tarihi eserler bulunmaktadır. Baş çarşısından alışveriş de yapabilirsiniz. Yine Mostar’da yer alan dar sokaklardaki dükkânları da gezebilirsiniz. Bu dükkânlardan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Mostar’da gezilip görülmesi gereken bir diğer mevki ise kesinlikle  Koski Mehmet Paşa Camisidir. Bu cami 1618 yılında inşa edilmiştir. Yine nehrin tepesinde yer almaktadır. 17. Yüzyılda Osmanlı tarafından inşa edilmiş olan Müslüm Bey Konağı da Mostar da görülmesi gereken tarihi alanlardan biridir. Biscevica adı verilen ve Osmanlı tarafından 1635 yılında inşa edilmiş evi de görmenizi öneriyoruz.

Bu ev toplamda iki katlı olup üç büyük odaya sahiptir. Mostar köprüsü yakınında yer alan ve yine nehrin kıyısında bulunan eğri köprü denilen mevkiden görülmeye hak kazanmış bir eser olarak gezide değerlendirilebilir. Eğer Mostar’a seyahat için gelmeyi planlıyorsanız gezilecek yerleri açıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir liste haline getirdik. Bu liste oraya gittiğiniz zaman size kolaylık sağlayacaktır. Nereyi gezebilirsin sorusu aklınıza geldikçe açıp bakabileceğiniz Mostar gezilecek yerler listesi şu şekilde özetlenebilir;

 • Eski Köprü Müzesi alanı
 • Blagay Tekkesi alanı
 • Tara Kulesi alanı
 • Neretva Nehri alanı
 • War ‌Photo ‌‌Exhibition alanı
 • Partizan Abidesi alanı
 • Bakırcılar Çarşısı alanı
 • Karagöz Bey Camii alanı
 • Biscevica Evi alanı
 • Koski Mehmet Paşa Camii alanı
 • Halebiye kulesi alanı

 

Yukarıdaki gezi listesini çantanıza eklemeden Mostar için yola çıkmamalısınız. Bu liste size gezi rehberi olacaktır. Hepinize şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir