Anasayfa / Uncategorized / Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü

 Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü Bosna Hersek’in Mostar kentinde bulunmaktadır. Mostar,  Neretva Nehri’nin kıyısında, bugün Bosna Hersek’in en büyük şehridir. Kent, yüzyıllar boyunca Osmanlı egemenliği hakimiyetinde kalmıştır.

1482’den 1878’e kadar Kara Özbegora Camii dahil olmak üzere çok sayıda güzel ve önemli İslami yapı inşa edilmiştir. Osmanlı’dan izler taşıyan Mostar bu tarihi miraslar ile önemli zenginliklere sahiptir.

Mostar, Bosna Hersek’teki Neretva Nehri üzerinde yeniden inşa edilmiş taş kemer köprüsü, 1566 yılında inşa edilmiştir. 1993 yılında top ateşi ile tahrip olan köprü 2004 yılında yeniden inşa edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Mostar Kenti ve Mostar Köprüsü’nün Tarihi

Neretva Nehri’nin derin bir vadisine yayılmış olan tarihi Mostar kenti, 15. ve 16. yüzyıllarda Osmanlı sınır kasabasıdır ve 19. ve 20. yüzyıllarda Avusturya-Macaristan döneminde büyük ölçüde gelişmiştir. Mostar uzun zamandır eski Türk evleri ve Eski Köprü, Stari Most adını almıştır. Bununla birlikte, 1990’lardaki çatışmada, ünlü mimar Sinan tarafından tasarlanan tarihi şehir ve Eski Köprü’nün büyük bir bölümü tahrip edilmiştir. Eski Köprü kısa süre önce yeniden inşa edildi ve UNESCO tarafından kurulan uluslararası bir bilimsel komitenin katılımıyla Eski Şehir’deki yapıların çoğu restore edildi veya yeniden inşa edilmiştir. Eski Köprü bölgesi, Osmanlı öncesi, doğu Osmanlı, Akdeniz ve Batı Avrupa mimari özellikleri ile çok kültürlü bir kentsel yerleşime olağanüstü bir örnektir. Yeniden inşa edilen Eski Köprü ve Eski Mostar Şehri, uzlaşma, uluslararası işbirliği ve çeşitli kültürel, etnik ve dini toplulukların bir arada yaşama sembolü haline gelmiştir.

Mostar – Bosna Hersek‘teki (BH) savaş bir çok aileyi ve ülkeyi derinden etkilemiştir. Dünyada en iyi bilinen şehirlerinden olan Mostar 109.000 nüfusa sahip Bosna Hersek şehridir. 1522’de Mostar, Hercegovina’nın Osmanlı yönetimine girmiştir. 1878-1918’de başlatılan ayaklanma ve savaşın ardından Yugoslavya’nın bir parçası olmuştur. Bugün ise Bosna Hersek’in en güzel kentlerinden birisidir.

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç

Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç

İçindekiler1 Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç1.1 Bosna’nın Ejderi Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç1.2 Osmanlı ile Karşılaşması Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir