Anasayfa / Blog / Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Gezilecek Yerler denince aklımıza ilk olarak Mostar Köprüsü gelse de gezilecek daha bir çok yeri bünyesinde barındıran Mostar turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. İşte Mostar gezilecek yerler listesi:

Hersek Tarih Müzesi

Müzenin toplam 12.300 parçalık birbirinden ilgi çekici koleksiyonu; fotoğraflardan, şiirlerde, üç boyutlu nesnelerden, mektuplardan, çeşitli raporlardan, el yazmalarından, film rulolarından, gazetelerden ve dergilerden oluşuyor. Müzeyi ziyaretiniz sırasında ayrıca Yugoslavya’nın havacılık endüstrisi hakkında ipuçları elde edebileceğiniz nesneleri de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Saat Kulesi’nin yanında bulunan Hersek Tarih Müzesi, 1981 yılında ziyarete açılmış. Kültürel miras olan Hersek Tarih Müzesi, 1978 yılında gizemli bir şekilde vefat eden Yugoslavya’nın eski devlet başkanı ‌Džemal Bijedić’in anı evine dönüştürülen müzede ziyaretçilere sergileniyor.

Saat Kulesi

‌Mostar Saat Kulesi, 3,45 metrekarelik alanı kaplıyor. Yüksekliği 15 metre olan Saat Kulesi’nin 250 kilogram ağırlığındaki çanı, Ali Paşa tarafından 1838’de Zadar’dan sipariş edilmiş. ‌Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde kule, askeri amaçlar için kullanılmış. 1981’de asıl işlevine geri dönen yapının savaş sırasında oluşan hasarları 1999 yılında tamir edilmiş.

Yazılı bir belgede 1630 yılında yaptırıldığı belirtilen Saat Kulesi kim tarafından yaptırıldığı bilinmemekle beraber görüş ayrılıklarıda mevcut. Bazı kaynaklarda Saat Kulesi’nin, kentte han ve hamam yaptıran İbrahim Paşa’nın emriyle yapıldığı belirtiliyor. Kimisinde ise kuleyi inşaa ettirenin ‌Fatima ‌Kaduna ‌Saric olduğu söyleniyor.

Hersek Saat Kulesi

Neretva Nehri

225 kilometrelik uzunluğa sahip ‌Neretva Nehri, şehir atmosferini canlandırmanın yanı sıra gezginlere hayat dolu vadisinde çeşitli etkinliklere katılarak keyifli saatler geçirme imkanını sunuyor. Tarih öncesi devirlerden itibaren bölge için ehemmiyetli bir ticaret rotası haline gelen ‌akarsuyun oluşturduğu vadinin aşağı kısmı, Doğu Adriyatik’in en büyük ve değerli sulak alanı olarak anılıyor.

400’den fazla kuş türü başta olmak üzere birçok canlıya ev sahipliği yapan nehir, yüksek debisi nedeniyle rafting turlarının vazgeçilmez adresleri arasında sayılıyor.

Turlar, genelde kente 1 saat uzaklıktaki Konjic‘ten başlıyor. Adrenalin tutkunları ayrıca vadinin dik yapısı sayesinde yamaç paraşütü yapma fırsatı da bulabiliyor. Nehir etrafında daha sakin zaman geçirmek ve doğal güzellikleri keşfetmek isterseniz, yürüyüş parkurlarına yönelebilirsiniz.

Neretva Nehri

Tara Kulesi

Eski Köprü Müzesi’ni bünyesinde barındıran Tara Kulesi, ‌Mostar Köprüsü’nün doğu ucunda yükseliyor. 3 metre kalınlığında duvarlara sahip kulenin alt katı, Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılmış.

En üst kısmında ise Tabakhane yönünü gözleyen askerler görev yapıyormuş. Hatta bir dönem bazı bölümleri, cephanelik olarak düzenlenmiş. Kule, 1878 yılında kentin ‌Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun hâkimiyetine geçmesinden hemen sonra tüm işlevini yitirmiş.

2006 yılında altında açılan müze sayesinde yeniden ‌Mostar gezilecek yerler listesine dâhil edilmeye değer bir mekân haline gelen askeri yapının 5. katına çıkarsanız, kent manzarasının tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Tara Kulesi

Blagay Tekkesi

Osmanlı’nın bölgeyi ele geçirmesinin ardından yerel halkın İslamiyet’i benimsemesinde etkin rol oynayan ‌Blagay Tekkesi, 16. yüzyılda kurulmuş. ‌Mostar’a bağlı ‌Blagay Kasabası’nın sınırları içerisinde yer alan tekke, ‌Neretva’yı besleyen en büyük kollardan biri olan Buna Irmağı’nın kaynağı konumundaki mağaranın girişine inşa edilmiş.

Bektaşi tekkesi olarak kurulan dini mekân, Osmanlı’nın bölgede kök salmasına ve devlet içerisinde görev verilebilecek şahsiyetlerin yetişmesine imkân tanımış. Hatta tekke, Anadolu’nun ve Rumeli’nin fethinde önemli rol oynadığına inanılan halk kahramanı Sarı Saltuk sayesinde zaman içerisinde daha da bilinir olmuş. Göze hoş gelen bir mimariye sahip olan mekân günümüzdeyse Nakşibendî tekkesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Tekkenin girişine yakın konumda faaliyet gösteren restoranlarda akarsudan yakalanan balıklar servis ediliyor. Burayı ziyarete gelen gezginler ayrıca uygun fiyat karşılığında mağaranın içerisini de kapsayan tekne turlarına katılabiliyor.

Blagay Tekkesi

Eski Köprü Müzesi

‌Mostar Köprüsü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Tara Kulesi‘nin hemen altında faaliyet gösteren Eski Köprü Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Müze, köprünün yeniden inşasının 2. ‌yıldönümünün kutlandığı 2006 yılında ziyarete açılmış.

Kültürel tesis, 3 bölümden oluşuyor. İlk bölüm, Tara Kulesi’nin tarihi ile ilgili bilgiyi barındırıyor. 2. bölümde kulenin altında bulunan arkeolojik kalıntılar sergileniyor. Bu kalıntılar arasında taş köprü inşa edilmeden önce nehir üzerine kurulan ahşap yapılara ait parçalar da bulunuyor. Müzenin “Labirent” isimli son bölümünde ise ‌Mostar Köprüsü’nün çeşitli dönemlerdeki haline odaklanan görsellere yer veriliyor.

Turizm sezonu dışındaki aylarda müze, 3 saat açık kalıyor. Bu yüzden özellikle kış aylarında gezi planlarınızın sekteye uğramaması için ziyaret öncesi telefonla bilgi almanız yararınıza olabilir.

Bakırcılar Çarşısı

El işi ürünlerden hoşlanıyorsanız, ‌Mostar tatiliniz sırasında zamanınızın bir kısmını, ‌Neretva Nehri’nin sol tarafında yer alan Bakırcılar Çarşısı‘na ayırabilirsiniz. Aslında tarihi alışveriş bölgesinin yerel dildeki adının Türkçe’deki karşılığı Kuyumcular Çarşısı. Büyük ihtimalle bakırcıların yoğunluğundan dolayı kentin bu kesimi ülkemizde şu an kullanılan adıyla tanınmış.

Alışverişin yanı sıra yürümek ve fotoğraf çekmek için de oldukça ideal atmosfere sahip çarşıda eskiden bakırcıların dışında terziler ve dericiler faaliyet gösteriyormuş. Günümüzdeyse bu iki meslek kolu yerlerini yörenin özelliklerine vurgu yapan çeşit çeşit eşyaların satışının yapıldığı dükkânlara bırakmış. Bir bölümünü Türk kökenli girişimcilerin işlettiği dükkânlarda, fiyatlar oldukça makul seviyelerde.

Eğri Köprü

Neretva Nehri’nin kollarından biri olan ‌Radobolja Deresi üzerinde yer alan Eğri Köprü, 1558 yılında inşa edilmiş. Tarihi yapı, tasarımındaki benzerliklerden dolayı ‌Mostar Köprüsü’nün küçültülmüş versiyonu gibi duruyor. Hatta bu sebepten dolayı birçok kaynakta, yapının kendisinden çok daha fazla popüler olan türdeşinin yapımı için prova niteliğinde inşa edildiği belirtiliyor.

8,56 metre genişliğe ve 4,15 metre yüksekliğe sahip tek bir kemer üzerine taş bloklar eklenerek yapımı gerçekleştirilen köprünün zemini, çevresindeki yollar gibi Arnavut kaldırımıyla kaplanmış. Savaş sırasında saldırılar nedeniyle zarar gören yapı, 2000 yılında yaşanan sel felaketinde tamamen yıkılmış. Ancak UNESCO’nun girişimleri ve Lüksemburg’un finansal desteği ile kısa sürede aslına uygun olarak yenilenmiş.

Konumu nedeniyle yapı, özellikle fotoğraf çekmekten hoşlanan gezginlerin ilgisini çekiyor. Çevresinde ayrıca yerel mutfağa özgü lezzetleri deneyebileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Karagöz Bey Camii

Birçok gezginin Karagöz Bey Camii‘ni Mostar gezilecek yerler listelerine eklemelerindeki nedenlerin başında, tarihinden ziyade mimari özellikleri geliyor. Özellikle kurşun çatılı ahşap verandası ve dört kubbeli medresesi, Mimar Sinan gözetiminde 1557 yılında inşa edilen camiyi ziyaret edilmeye değer bir mekan haline getiriyor.

Tarihi yapının ibadete ayrılan bölümü ise tek kubbeli ve kare biçimli tasarımıyla Osmanlı mimari üslubunu başarılı bir şekilde yansıtıyor. Yapının bu kısmı, 13,4 x 13,4 metre alan üzerine oturtulmuş. Eğer manzara izlemek isterseniz, iç kısımdan minareye çıkabilirsiniz.

Cami, II. Dünya Savaşı’nı küçük hasarlarla atlatmış. İç savaş sırasında ise Karagöz Bey Camii, kentteki birçok yapı ile birlikte aynı kaderi paylaşarak tamamen kullanılamaz hale gelmiş. Ancak sonraki yıllarda bahçesindeki bölümlerle birlikte yeniden inşa edilerek şehre kazandırılmış. Yapının savaş sırasındaki halini, girişinde sergilenen fotoğrafta görebilirsiniz.

Biscevica Evi

Kentte gezginlerin ilgisini çeken Osmanlı döneminden kalma bir diğer konut ise Biscevica Evi. Neretva Nehri’nin doğu kıyısına yakın konumdaki ev, 1635 yılında inşa edilmiş. Tıpkı Müslüm Bey Konağı’nda olduğu gibi bu yapıda da mimari açıdan göze hoş gelen detayların başında ahşap işçiliği geliyor.

2 katlı evde toplamda 3 oda bulunuyor. Yapıdaki en geniş yaşam alanı olan divanhane, üst katta yer alıyor. Mutfak ise bahçede, evden ayrı bir bölüm şeklinde tasarlanmış. Konut, kadınların özellikle yazın rahatça hareket edebilmeleri için geleneklere uygun olarak yüksek duvarlar ile çevrelenmiş.

Pencereler ise meraklı bakışların üst katlara odaklanmasını engellemek için Anadolu’daki örnekleri gibi küçük boyutlara sahip. Ulusal anıt statüsünde koruma altında tutulan yapının tüm bölümlerinde dönemi yansıtan eşyaları görebilirsiniz.

Mostar’da ziyaret edebileceğiniz bir sonraki tarihi yapıyı sizlere anlatmadan önce ufak bir ipucu vererek Biscevica Evi ile ilgili bölümü noktalamak istiyorum. Eğer yapının tarihi ve sahip olduğu kültürel zenginlik hakkında detaylı bilgi edinmeyi isterseniz, avlusuna girmeden hemen sol tarafta bulunan hediyelik eşya dükkanının sahibine danışabilirsiniz. Bu arada kente özgü hediyelikleri de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Müslüm Bey Konağı

Kentte Osmanlı döneminden kalma az sayıdaki evlerden biri olan Müslüm Bey Konağı, 17. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Adını aldığı Müslüm Bey ve ailesi tarafından ikametgah olarak kullanılan tarihi konakta genişletme çalışmaları ise 1871 yılında yapılmış. Bu çalışma esnasında her 2 kata ikişer oda eklenmiş. Yazılı kaynaklara göre yapıya genişletme sürecinde ayrıca mahzen, depo ve yazlık mutfak gibi bölümler de inşa edilmiş.

Tarihi konağın mülkiyeti, halen daha Müslüm Bey’in soyundan gelenlerin elinde bulunuyor. Yapının bazı kısımları günümüzde müze olarak Osmanlı kültürüne ve tarihe meraklı bireylerin ziyaretine açık tutulurken, bir bölümü otel olarak gezginlere hizmet veriyor. Otel bünyesinde konforlu tasarıma sahip 12 oda bulunuyor. Hatta düğün ve iş toplantıları gibi organizasyonlar da isteğe bağlı olarak düzenlenebiliyor.

Ahşap işçiliği ile göz dolduran evin müze haline getirilen kısmında, kentin Osmanlı hakimiyeti altında olduğu dönemde halk tarafından yaygın kullanılan lamba, ayna, elbise dolabı gibi eşyalar sergileniyor. Ayrıca bu bölümde, başta Hacı Hafız Muhammed Şevki’nin öğrencisi Sami tarafından oluşturulan el yazması Kuran olmak üzere birçok Türkçe, Farsça ve Arapça eseri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Koski Mehmet Paşa Camii

Şehirde Müslümanlar’ın ibadetlerini gerçekleştirdikleri 2. en büyük yapı olan Koski Mehmet Paşa Camii, girişinde yazan kitabeye göre 1618 yılında inşa edilmiş. Neretva Nehri’nin kıyısında bulunan bir kayalığın üzerinde yükselen dini yapıya ulaşmak için Mostar Köprüsü’nden kuzeye doğru 150 metre kadar yürümek gerekiyor.

Tek kubbeli kare planı ile klasik Osmanlı cami mimarisinin kentteki en iyi örneklerinden biri olarak anılan tarihi yapının bahçesinin tam ortasında, soğuk suyu sayesinde yaz aylarında gezginlerin ferahlamasına olanak tanıyan bir şadırvan bulunuyor.

Yan tarafında bulunan ve eskiden medrese olarak kullanılan bölümde günümüzde dükkanlar faaliyet gösterirken, nehir kıyısındaki bölümde çay bahçesi bulunuyor. Yapının sade tasarıma sahip iç kısmına girdiğinizde Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph tarafından hediye edilen halıları görebilirsiniz. Minareye çıktığınızdaysa eşsiz kent manzarasını seyretme olanağı bulabilirsiniz.

1992-1995 yılları arasında gerçekleşen savaş sırasında oluşan yıkımdan Koski Mehmet Paşa Camii de payını fazlasıyla almış. Hırvat askerlerin saldırısı sonucu dini yapı, ağır hasar görerek kullanılamayacak hale gelmiş. Caminin yeniden yapım süreci, 1996’da başlayıp 2001 yılında tamamlanmış.

Mostar Köprüsü

Kente adını veren Mostar Köprüsü, 1557-1566 yılları arasında Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin gözetiminde inşa edilmiş. Kente hayat veren Neretva Nehri üzerine kurulu yapı, yerel dilde “Stari Most” yani “Eski Köprü” adıyla da anılıyor.

Akarsudan 24 metre yüksekte yer alan tarihi köprünün yapımında 456 adet taş blok kullanılmış. Ahşaptan yapılma eski asma köprünün yerini alan yapı, 30 metre uzunluğunda. Genişliği ise 4 metre civarında.

Köprünün her iki ucunda Tara ve Halebiye isimli kuleler bulunuyor. Bu kulelerin varoluş nedeni, Tabakhane tarafından gelebilecek tehlikelere karşı şehri korumakmış. Toplam 160 askerin nöbet tuttuğu kulelerdeki demir kapılar, bu amaç doğrultusunda her akşam kapatılıyormuş. Kentin, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu egemenliğine geçtiği dönemde bu kapılar sökülmüş ve Avusturya’ya götürülmüş.

Kentin en önemli simgesi olmasından dolayı gezginlerin Mostar gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki köprü, iç savaşın yaşandığı 1992 yılında önce Bosnalı Sırplar’ın saldırısına maruz kalmış. Bir yıl sonra Hırvat ordusu, tanklar vasıtasıyla köprüye ağır hasar vermiş.

Mostar Köprüsü 1

427 yıl boyunca kent halkına nehrin karşı tarafına güvenli geçiş imkanı veren Mostar Köprüsü, Kasım 1993‘te tamamen yıkılmış. Yapının yeniden inşası; TİKA, UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 1997 yılında başlamış. Orijinal taşların da kullanıldığı bu süreç, 2004 yılında tamamlanmış.

Batısında Hırvatlar’ın, doğusunda Müslümanlar’ın hayatlarını sürdürdükleri köprü, zaman içerisinde ilginç bir geleneğin ortaya çıkmasına neden olmuş. Bu gelenek doğrultusunda genç erkekler, sevdiklerine aşklarını ve cesaretlerini kanıtlamak için nehre atlıyormuş.

Yüzyıllar boyunca devam eden bu cesur gösteri, kimi zaman kız babalarının isteği doğrultusunda gerçekleştiriliyormuş. Şimdiyse bu gelenek biraz şova dönüşmüş durumda.

 Otel Tavsiyesi:  Mostar Köprüsü’ne sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Hotel-Restaurant Kriva Cuprija şehirde konaklama için oldukça ideal bir tesis.

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Yüzölçümü

Bosna Hersek Yüzölçümü Nedir? Coğrafi Özellikleri

İçindekiler1 Bosna Hersek Yüzölçümü 1.1 Bosna Hersek Coğrafi Özellikleri 2 Bosna Hersek’te Ekonomi Bosna Hersek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir