Anasayfa / Gezilecek Yerler / Kravitse (Kraviçe)

Kravitse (Kraviçe)

Kravitse (Kraviçe)

Kravitse (Kraviçe) Bosna Hersek sınırlarında yer alan şelalelerdir. Mostar şehrine olan uzaklığı ise yaklaşık 40 km civarındadır. Bosna tarih açısından zengin bir ülke olarak bilinir. Dünyanın her yerinden ziyaretçi akınıza uğrayan turistik alanlar arasında yer alır. Doğal havası, doğal güzellikleri, tarihi geçmişi gibi unsurların insanları Bosna’da tatil yapmaya sevk etmektedir. Bu nedenle doğaya âşık insanların Bosna’nın her noktasını ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle yaz sezonunda akın eden turistler Kravitse (Kraviçe) şelalesi kıyısında güzel vakit geçirmektedir. Bu nedir güzel olduğu kadar tehlikelidir. O nedenle gezi sırasında sunulan kurallara ayak uydurmak son derece önemli bir detaydır. Aksi takdirde kurallara uymamanız ölüm ile sonuçlanabilir. Şelalenin muazzam sesi ve derinliği insanın huzur bulmasına yardımcı oluyor. Saatlerce oturup şelaleyi izlemek isteyeceksiniz. Bu şelaleye dair çok sayıda detaylı bilgi bulunmaktadır. Sizde eğer Bosna gezisi yapmayı planlıyorsanız ve Kravitse (Kraviçe) şelalesine dair sorularınıza yanıt arıyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz. Yaptığımız araştırmaların sonucunda gerekli tüm detayları etraflıca kaleme almaya çalıştır. İşte Kravitse (Kraviçe) şelalesine dair tüm detaylar…

 

Görmeden Dönmeyin

Bosna Hersek gezisi planlayanlar için görmeden dönmeyin dediğimiz ilk yerlerden biri kesinlikle Kravitse (Kraviçe) şelaleleridir. Bu şelaleler en az ülkenin geri kalanı kadar insanı büyülemeye yetiyor. Sanki masalda gibi hissettiriyor. Ancak buraya gezi amacıyla ile geldiyseniz tabelaları takip etmenizi öneriyoruz. Bosna Hersek’in her ücrasını tek tek gezmeden kesinlikle geri dönmemelisiniz. Mostar’ın tarihi yerlerini gezip gördükten sonra 40 km kadar uzağında olan Kravitse (Kraviçe) nehrini ise gezmenizi eğlenmeniz açısından öneriyoruz. Eğer rafting tutkunuz varsa şelalede bunu deneyimleyebilirsiniz. Bu nehrin tahmin edilen yüksekliği ise 30 metre civarındadır. Yani 30 metre yüksekteki kayalıklardan aktığı bilinmektedir. Buraya gelen turistlerin geneli Kravitse (Kraviçe) şelalesini genelde Niyagara şelalesine benzettiklerini ifade ediyorlar. Bu su oranı çok yüksek olduğu için şelaleye girmeden evvel dikkat etmenizi öneriyoruz. Şelalenin derinliği göğüs hizasını geçmese de bedeninizi alıştırmadan direk dalış yapmamanızı öneriyoruz. Şelalenin karşısına geçmek için herhangi bir köprü veya geçit bulunmamaktadır. O nedenle bu hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

Kravitse
Kravitse

 

 

Kravitse (Kraviçe) Ulaşım

Dediğimiz gibi bu şelale Mostar kendine 40 km kadar uzaklıktadır. Bu mesafe toplu taşıma ile aslında çok da uzun bir mesafe sayılmaz. Hele ki özel araç kiralamayı falan düşünüyorsanız kesinlikle yolculuğunuz 20 dakikanın üzerine çıkmayacaktır. Bulunduğu konumda çok sayıda otobüs durakları bulunmaktadır. Bu durakların üzerinde hangi hat numaralarının nereye seyahat ettiğine dair bilgiler bulmak mümkündür. Otobüs hatlarından ziyade turistler daha çok şehir içi tur pazarlayan firmaları tercih etmektedir. Hem daha ekonomik hem de en azından bilen birileri tarafından gezdirilmek daha makul görünüyor. Sizde bu alternatiflerden birini tercih edebilirsiniz. Doğa seveler ve tek başına turlamak isteyenler ise kendi tercihleri doğrultusunda alternatif ulaşım kanalları bulabilirler. Ancak size yine tavsiye edeceğimiz husus şudur ki; kesinlikle bu doğal güzellikleri görmeden Bosna’yı terk etmeyin. Karış karış gezerek her ücrasını görmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Doğa ile iç içe olan ve bol oksijen kaynağı olan bu alanları gezmek sağlığınız ve stres atmanız açısından size son derece fayda sağlayacaktır. Bu şelalenin etrafında geçireceğiniz bir saatin size ne kadar iyi geldiğini kendiniz görmüş olacaksınız. Kravitse (Kraviçe) ulaşım konusuna dair söyleyeceklerimiz bu kadardır. Merak ettiğiniz başka hususlar için ilgili tur şirketleri ile iletişim kurup detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir