Anasayfa / Blog / Kolinda Grabar-Kitarović

Kolinda Grabar-Kitarović

Kolinda Grabar-Kitarović: NATO zirvesi Hırvatistan cumhurbaşkanını, Hırvatistan’ın İngiltere’yi mağlup ettiği yarı finallerden uzak tutmasına karşın, Kolinda Grabar-Kitaroviç ülkesinin FIFA finallerinde ilk kez oynamalarına tanık olmak için derhal Moskova’ya dönmüştür.

Kolinda Grabar-Kitarović

Fransa ile Hırvatistan arasında yapılan 2018 FIFA Dünya Kupası finalinde büyük heyecan varken, takımının kırmızı formadaki parlaklığını çalan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarović olmuştur.

Kitarović, takımının Danimarka’ya karşı oynadığı 16 maçın ardından Dünya Kupası Finalleri Pazarına kadar ülkesinde oynadığı çok sayıda oyuna katılmıştır. NATO zirvesi, Hırvatistan’ın İngiltere’yi mağlup ettiği yarı finallerden uzak durmasına rağmen, Cumhurbaşkanı, FIFA finallerinde ülkesinin ilk kez oynadığı oyuna tanık olmak için hemen Moskova’ya geri dönmüştür.

“Ben de diğerleri gibi bir futbol hayranı olduğumu göstermek istedim; Takımı tribündeki diğer taraftarlar arasında desteklemek istedim.” Demiştir. “Ulusal sembolleri olan bir tişörtü (formayı) giydim, oysa genellikle uzun elbiseler giydiren VIP bölgesindeki kıyafet kuralları böyle bir kıyafeti kullanmayacaktı.” demiştir.

50 yaşındaki Hırvatistan Cumhurbaşkanı Grabad-Kitaroviç 29 Nisan 1968’de Yugoslavya’nın Hırvat bölümünde doğmuştur. Doktora çalışmalarını yaklaşık üç yıl önce kendi ülkesinde tamamlamış ve Zagreb, Viyana, Washington ve Harvard gibi farklı yerlerde çalışmıştır. Kitaroviç ayrıca New Mexico’ya öğrenci değişim programında gitmiştir. Çok dilli ve çok dilli – akıcı bir şekilde Fransızca, Almanca ve İtalyanca anlayışıyla Hırvatça, İngilizce, İspanyolca, Portekizce konuşabiliyodur.

Grabar-Kitaroviç, Şubat 2015’te dördüncü Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçilmiştir. İlk yıllarında 1993’te katıldığı parti olan Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) ile çeşitli görevlerde bulunmuştur. Washington DC’de eğitimini tamamladıktan sonra Balkan’a dönmüş ve parlamentolara katılmıştır.

Grabar-Kitaroviç, Ivo Josipoviç ‘in cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazandığını iddia etmeden önce ülkenin ABD Büyükelçisi ve NATO Genel Sekreter Yardımcısı olarak da çalışmıştır.

Grabar-Kitarovic, 1996 yılından beri iki çocuğu olan Jackov Kitarovic ile evlidir ; 17 yaşındaki kızı Katarina ve 15 yaşındaki oğlunun adıda Luka’dır.

Cumhurbaşkanı’nı çevreleyen tartışmalar olmuş ; insanlar 2016’da ABD’de başka bir model olan Coco Austin ile benzerliklerini farketmişler ve birbirlerinin bikini resimlerini karıştırmışlardır. Ayrıca, 1 Temmuz’da Moskova’daki FIFA oyunlarına tanıklık etmek için ekonomi dersine girip diğer yolcularla bir resim paylaştığında medyanın dikkatini çekmiştir.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

bosna hersek resmi dili

Bosna Hersek Resmi Dili Nedir? Bosnakça? Hırvatça?

İçindekiler1 Bosna Hersek Resmi Dili 1.1 Bosna Hersek Resmi Dili: Boşnakça1.2 Bosna Hersek Resmi Dilleri: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir