Anasayfa / Gezilecek Yerler / Kahraman Orahovica Köyü

Kahraman Orahovica Köyü

Kahraman Köyü Orahovica

Zenica şehrinin kuzeyinde, 23 kilometre uzaklıkta Orahovica köyü bulunmaktadır. Kahraman Köyü Orahovica, Orahovica Deresi’nin etrafına kurulmuştur. Orahovica deresi, Nemila kasabasını Bosna Nehri ile bağladığı yer olarak bilinir. Zenica şehrinin bulunduğu bölgedeki en büyük köy, Orahovica köyüdür. Orahovica köyü içerisinde Babiçi, Gornya Mahala, Hasanoviçi, Spahiçi, İmamoviç, Rayçeviçi ve en büyük yerleşim yeri olan Kovaçeviçi bulunmaktadır. 2013 yılında yapılan en son nüfus sayım sonuçlarına göre toplam nüfus 5.112 kişidir.

Orahovica köyü ismini, derenin çevresinin çok sayıda ceviz ağacı ve ormanlar ile kaplı olmasından gelir. Orahovica, Türkçe’de ceviz anlamını taşımaktadır. Ancak 1932 yılında ceviz ağaçları kontrolsüz olarak kesilmiştir. Bu nedenle bugün ceviz ağaçlarına rastlamak mümkün değildir. Sadece köyde yaşayan kişilerin özel bahçelerinde ceviz ağları görmek mümkün olmaktadır.

 

Kahraman Köyü Orahovica Tarihi

1489 yılında ilk kez tarihi yazışmalarda Kahraman Köyü Orahovica ismi geçmiştir. 1489 yılında Orahovica köyünde yalnızca 11 kişi yaşamaktaydı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun oluşturduğu haçlı ordusu ve General Eugen Savoyski, Bosna’ya seferler düzenlemiştir. Bu savaş sırasında da tarihi yazılarda köyün ismi yer almıştır.

 

Orahovica köyü, Yugoslavya Cumhuriyeti kuruluncaya kadar gelişen bir yerleşim bölgesi içinde değildi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, köye elektrik bağlanmıştır. 1953 yılında Orahovica deresinin üstüne küçük on tane hidro santral kurulmuş ve bu şekilde elektrik gelmiştir. 1978’den sonra gelişim alanında büyük atılımlar başlamıştır. 1978-1984 arası Orahovica köyüne asfalt yol yapılmıştır. Köy için Kültür ve Sanat Merkez binası da inşa edilmiştir.

 

 

Kahraman Köyü Orahovica Nerede

Sakin bir yer olan Orahovica, gerçek bir kahraman köy olarak tarihe geçmiştir. 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek’in bağımsızlık savaşında kazandıkları zaferler ile katkı sağlamıştır. Bu nedenle Kahraman Köyü Orahovica ismini almıştır. Orahovica köyünde yaşayan 1.000 kişi gönüllü olarak Bosna ordusunda görev yapmış ve bağımsızlık için büyük savaş vermişlerdir. Orahovica köyünden Bosna’nın bağımsızlığı uğruna toplam 30 kişi şehit olmuştur. Orahovica köy halkı dışında Zavidoviçi, Zepçe, Vareş, Sanski Most, Saraybosna Zenica, Vlaşic, Vitez, Visoko, Travnik, Vareş ve bir sürü daha farklı şehirlerden gelen kişilerde Bosna Bağımsızlık Savaşı’nda büyük mücadele vermişlerdir. Bosna Savaşı’nda en önemli rolü oynayan ise 7. Müslüman Tugay Komutanı Aliya İzzatbegoviç’tir.

 

Şehitlerin unutulmaması, onların vatan aşkıyla yaptıkları fedekarlıklar adına Kahraman Köyü Orahovica halkı, Gornya Mahala, Kovaçeviçi, Mala Riyeka ve Rayçeviçi köylerinde şehitler çeşmesini yapmıştırlar. Orahovica köyü, sava başladıktan sonra Srebrenica, Zepçe ve Jajce gibi şehirlerden Sırplardan kurtulmak için kaçanlara korumuş ve onlara yeni bir hayat kurmalarında yardım etmişlerdir. Bosna Savaşı bitine kadar tüm kaçanlara adeta bir yuva olmuştur. Orahovica köyünün savaşta yaptıkları tarihte yerini alarak, unutulmaz sahne olarak hafızalara kazınmıştır.

 

 

 

Kahraman Orahovica Köyü
Kahraman Orahovica Köyü

 

 

Günümüzde Orahovica

Günümüzde oldukça gelişen Orahovica köyü, internet, telefon, sağlık ocağı, okul, aydınlatma gibi tesislere sahiptir. Hüzünlü tarihi, güzel doğası, sakinliği ve köyü çevreleyen dağlar ile dikkat çeken bir yerleşim bölgesidir. Kahraman Köy Orahovica halkı, hayvacılık, tarım, marangozculuk ve Zenica şehrinde bulunan fabrikalarda çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Köyde dağcılar derneği ve halk oyunları derneği faaliyetleri sürdürülmektedir. Yaz aylarında dağcılık ilgi görmektedir. Bisiklet sürerek görülecek bir doğaya sahiptir. Motorsiklet sürülerekte gezilecek bir yerleşim yeridir. Orahovica köyünde, Zenica’nın en eski camisi  bulunmaktadır. Cami, tarihi eser olarak 1953 yılından itibaren koruma altındadır. Hoşgörülü ve misafirperver bir halka sahip olan Orahovica, her mevsimde güzelliklerini korumaktadır. Turistlerin ilgisini çeken  eski kerpiç evleri, doğal güzellikleri ile görülecek yerler arasındadır.

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir