Gazi Hüsrev Bey

Gazi Hüsrev Bey

Osmanlı imparatorluğunun sancak beyi…  Gazi Hüsrev Bey’in annesi Boşnak asıllı olup babası ise Türk asıllıdır. Kendisi Osmanlı imparatorluğunun sancak beyi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Osmanlı Sultanı 2. Beyazıt’ın ise torunu olduğu bilinmektedir. 1480 yılında dünyaya gelip 1541 yılında yaşama gözlerini yummuştur.

 

Osmanlı sarayında çok ciddi ve disiplinli bir eğitim gördü. Gazi Hüsrev beyin dayısı olan Şehzade Mehmed Kefe’nin sancak beyi olur olmaz Hüsrev’i de yanına aldı. Dayısının elçisi olarak anılarak Moskova’ya doğru yol aldı. Tüm bu süreçlerin ardından ise 1521 yıllarında Bosna Hersek’in sancak beyi ilan edildi. Kanunu sultan Süleyman döneminde başlatılan Belgrad seferinde yer alan Gazi Hüsrev Bey Zemlin kalesini başarılı bir şekilde fethetti. O dönemde birçok ülkede Türk akımları yer almaya devam etti.

Mohac savaşına kadar sürmüş olan bu akımlara Gazi Hüsrev Beyde katılım sağlamıştır. Bu savaşta da yer bularak çok büyük başarılara imza attı. Obravac kalesini almayı başardı. Ardından 1534 yılında ise Semendre sancak beyi olmaya hak kazandı. Görevinin üzerinden 2 yıl geçmesinin ardından ise tekrardan Saraybosna’ya tayin olan Gazi Hüsrev Bey burada kalmaya başladı. 1537 yıllarında ise o dönem Venediklilere ait olduğu bilinen Solin ve Kilis gibi çok sayıda önemli kaleyi kendi bünyesine almayı başardı. Gazi Hüsrev Bey siyasi duruşunun yanı sıra çok iyi bir din adamıydı. Yaşamı boyunca Müslümanlığa değer katmak için mücadelelerini sürdürerek bilinmektedir. Kendi bünyesinde olan on bini aşkın kuvvet ile birlikte sürekli olarak cihat hareketleri gerçekleştirdi.

 

Gazi Hüsrev Bey Camii

 

Gazi Hüsrev Bey adının verildiği camii bugün hala Bosna-Hersek sınırları içerisinde Saraybosna’nın gözdesi olan Baş çarşı mevkiinde yer almaktadır. Bu cami Osmanlı mimarisini en iyi şekilde ifade eden bir yapı olarak bilinmektedir. 1531 yılında Gazi Hüsrev Bey tarafından dönemin meşhur ve başarılı olan mimarı, Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Ciddi bir emek ve çalışmanın ürünü olan bu cami değerini bugün hala korumaya devam etmektedir. Gazi Hüsrev Bey Camii sancak beyinin kendi ismini almıştır. O dönemde Sırp ordusu Bosna-Hersek’te yer alan tüm tarihi ve kültürel eserleri hedef alarak yıkmayı düşünüyordu. Sırp ordusu aynı zamanda dini bütün yapılanmaların yıkılması üzerine savaşlara dâhil oluyordu. Bosna savaşı sırasında Gazi Hüsrev Bey Camii yıkılmak istenip ciddi hasarlar almıştır. Ancak 1996 yılında başta Suudi Arabistan olmak üzere birçok dış ülkenin ekonomik yardımları ile bu camii yeniden tamir edilmiştir.

Yeni hali ile bile Osmanlının güzel mimarisinin izleri taşımaya devam etmiştir. Gazi Hüsrev Bey Camii o dönemde inşa edilen tek yapı değildi. Aynı zamanda Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan çok sayıda medrese, cami, köprü, çarşı gibi önemli yapılar Hüsrev Bey tarafından inşa ettirildi. İnşa edilen medreseler yıllar boyunca ilim, irfan ve din üzerine eğitim verilmek için kullanıldı. Bu sayede Gazi Hüsrev Bey çok sevilip sayılan bir kişilik oldu. Bosna-Hersek’te sancak beyi olarak görev aldığı yıllarda Hüsrev birçok sefere katılmaya devam etti. Ülke için yaptığı seferler sayesinde Bosna-Hersek’in sınırlarını büyük oranda genişletmeyi başardı.

 

Gazi Hüsrev Bey’in Ölümü

 

Gazi Hüsrev Bey Bosna-Hersek’te 17 yıl boyunca sancak beyi kalarak hizmet vermeye devam etmiştir. Ancak o dönemde çıkan bir Sırp isyanını bastırmak üzere yoğun çalışmalar yaparken Bosna’nın Makro köyünde yaşama veda etmiştir. Ölüm yılı ise 18 Haziran 1541 olarak bilinmektedir. Gazi Hüsrev Bey’in bazı iç organları bugün hala Hoca Tepe olarak bilinen yerde muhafaza edilmektedir. Cenazesi ise Saraybosna sınırlarına getirilip kendisinin inşa ettirdiği Gazi Hüsrev Bey Camisinin Avlusuna defnedilmiştir. Bugün hala çok sayıda Müslüman tarafından Gazi Hüsrev Bey’in kabri ziyaret akınına uğramaktadır. Çünkü Hüsrev Bey Bosna-Hersek için çok büyük miraslar bıraktı. Bosna’da Osmanlının izlerini taşıyan çok sayıda yapı inşa ettirdi. Yaptırdığı eserler bugün hala tarihi birer yapı olarak yer bulmaktadır. Bosna-Hersek ve Saraybosna için Gazi Hüsrev Bey’in önemi tarif edilemeyecek bir boyuttadır. Bugün hala Boşnak halkı kendisini saygı ile anmaya devam etmektedir. Gazi Hüsrev Bey’in Ölümü o dönemin halkı açısından çok yıkıcı bir durum olmuştur.

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Aliya Izzetbegoviç’in Kabri

Aliya Izzetbegoviç’in Kabri

İçindekiler1 Aliya Izzetbegoviç’in Kabri1.1 Kovaçi Şehitlik Mezarlığı1.2 Aliya Izzetbegoviç’in Siyasi mücadelesi Aliya Izzetbegoviç’in Kabri Aliya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir