Anasayfa / Gezilecek Yerler / Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler

Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler

Bosna Hersek’te gezilecek yerler hangileridir? Bosna Hersek’te nerelere gidilir?

 

Bosna Hersek’te gezilecek yerler hakkında bilgiler sunduğumuz bu yazımızda aynı zamanda, Bosna Hersek hakkında farklı bilgilere de yer verilmiştir.

Özellikle Sırpların katliamına maruz kalması sonucu daha yakından tanıdığımız Saraybosna, Müslümanlar ve Türkler için ayrı öneme sahiptir. Bir dönem Osmanlı hakimiyetinde bulunan ve Osmanlıya olan sevgi ve saygısıyla tanınan Boşnakların yaşadığı Saraybosna aynı zamanda, Osmanlı eserlerinin de yoğunlukta olduğu yerlerden birisidir. Her ne kadar küçük bir bölge olsa da, oldukça fazla ziyaretçi çekmesi nedeniyle Bosna Hersek,  gezilecek yerler açısından zengin bir yerdir.

 

İşte o liste!

 

Black Dog Pub

Black Dog Pub

Özellikle gece hayatına meraklı olanların tercihleri arasında yer alan Black Dog Pub, Bosna Hersek’te gece klüpleri listesinin başında yer alırken, ziyarette bulunan turistlerin en fazla tercih ettiği içkili eğlence mekanlarından birisidir. Mostar bölgesinde yer alan Black Dog Pub, özellikle yaz aylarında oldukça fazla ilgi görmektedir.

 

 

Zeljo

 

Bosna Hersek en güzel mekanlar arasında tavsiye edebileceğimiz Zeljo, muhteşem lezzete sahip et yemekleriyle ünlü bir restorandır. Özellikle yağlama ekmeğin arasında çiğ soğanla sunulan Saraybosna köftesini, kesinlikle tatmalısınız. 5’li köfte aldığınızda 7 TL ödeyebileceğiniz mekanda, 15’li köfte tabağı alarak 22 TL’ye karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz.

Temizliği ve güler yüzlü servis elemanları ile dikkat çeken mekanda, her türlü et yemeğini rahatlıkla yiyebilirsiniz.

 

 

Buregdzınıca Sac

 

Başçarşı’yı ziyaret edipte Buregdzınıca Sac’da yemek yememek olmaz. Boşnakların en fazla tercih ettikleri yerler arasında yer alan mekanın böreklerinden tadarak, neden bu cümleyi kurduğumuzu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Mekan her ne kadar restoran olarak faaliyet gösterse de, aslında lezzetli börekleriyle ünlü bir yer olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle kıymalı börekleri, muhteşem bir tada sahip. Et yemeyenler içinse alternatif olarak patatesli ve ıspanaklı böreklerden tavsiye edebiliriz.

 

 

Dveri

 

Özellikle akşam yemeklerinde mum ışığında tercih edebileceğiniz mekanların başında gelen Dveri, Başçarşı civarında bulunan ve en fazla tercih edilen Bosna Hersek en güzel mekanlar listemizde yer almaktadır.

Küçük olmasına rağmen muhteşem lezzete sahip mekanlardan birisi olan bu şirin yer, özellikle et yemekleri sevenlerin damaklarında harika bir tat bırakacaktır. Ev yemeklerinin daha yoğun ilgi gördüğü mekanda yiyeceğiniz kuru et tabağı, yine damaklarında güzel bir tat bırakmaktadır. İçkili bir restoran olan mekanda, özellikle ev yapımı şarapta büyük ilgi görmektedir.

 

 

İnat Evi

 

Her ne kadar restoran olarak hizmet verse de, en lezzetli Saraybosna kahvesini içebileceğiniz yerlerden birisidir. Türk kahvesinden biraz değişik olan bu kahvenin sunumuysa, oldukça farklıdır. Kafa adı verilen bu kahvede şeker seçeneği bulunmayıp, tamamen şekersiz olarak pişirilmektedir. Ancak servis edilirken, yanına kesme şeker ayriyeten ilave edilmektedir.

Sırplar bu kahveyi kendi inançlarına göre kulplu bardaklarda içerken, Boşnaklar ise kulpsuz bardaklarda 5 parmaklarını kullanarak içmektedirler. Bunun İslami bir inanca dayandırıldığını söylemek gerekir. Kulpsuz bardakta beş parmakla içilmesi, İslam’ın 5 şartını temsil etmektedir.

Diğer bir içiliş şekliyse, kulpsuz bardağı baş ve işaret parmağıyla tutmaktır. Bu tutuş şekli hilali sembolize etmekte ve fincanın orta kısmıysa kahvenin şekli nedeniyle her ne kadar yıldıza benzemese bile, yıldız olarak kabul edilmektedir. Yani Ay yıldızı oluşturmaktadır. 3 TL gibi bir parayla içebileceğiniz Kafa, İnat Evi’nde çok daha lezzetli pişirilmektedir.

 

 

Tesla Pub

 

Alkol kullananlar için Bosna Hersek gezilecek yerler listemizde yer verdiğimiz Tesla Pub, ışıklandırmasıyla kendisine hayran bırakan mekanlardan birisidir. Saraybosna en güzel mekanlar arasında yer alan içkili mekan, harika bir konseptle hizmet veriyor. Fiyatlarına baktığımızda ise Türkiye’de ki benzerlerine göre çok daha ucuz olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür.

Rahatsız edici insanların bulunmadığı mekan, birbirinden güzel kızlar ve yakışıklı erkeklerin en fazla tercih ettikleri yerlerden birisidir.

 

 

Zlatan Ribica

 

Otantik mekanlardan hoşlananlara tavsiye edebileceğimiz Bosna Hersek en güzel mekanlar arasındaki Zlatan Ribica, antika eşyalarla süslenmiş ve deyim yerindeyse her tarafından antika eşya fışkıran bir mekan olarak dikkat çekiyor. Alkollü içeceklerin yanı sıra, çay ve kahve gibi içeceklerinde sunulduğu mekan, oldukça hoş müziklerle ruhunuzu dinlendiriyor.

 

 

Sloga

 

Gece hayatı sevenler arasında oldukça popüler bir yere sahip olan Sloga, oldukça büyük bir eğlence mekanı olsa da her zaman ağzına kadar doluyor. Büyüklüğüne göre doluluk oranına baktığımızda, ne kadar popüler olduğunu rahatlıkla anlıyoruz. Çalan hareketli müziklerle insanların dans ettiği Sloga’da, Türkçe hit müziklerde sıklıkla çalınmaktadır.

 

 

At Meydanı Parkı

 

Yukarıda sürekli kapalı mekanlardan bahsetmişken, yeşilliği ve büyüklüğüyle ünlü tarihi At Meydanı Parkı’nı Bosna Hersek en güzel mekanlar listemize koymamak olmazdı. Doğa ile iç içe huzur dolu bir ortam arıyorsanız, Saraybosna’nın en ünlü buluşma noktaları arasında yer alan At Meydanı Parkı, yorgunluğunuzu atacak ve ruhunuzu dinlendirecek oldukça hareketli parklardan birisidir.

 

 

Luka Sarajevo

 

Bosna Hersek en güzel mekanlar arasında yer alan Luka Sarajevo, en lezzetli yemeklerin sunulduğu lüks restoranlardan birisidir. Ayrıca balık yemekleriyle ünlü olan mekanda, mutlaka balık yemenizi öneririz.

 

 

Konoba Stanisic Restoran

 

Muhteşem yemekleri ve otantik yapısıyla dikkat çeken Konoba Stanisic restoran her ne kadar lüks bir görünüme ve sunuma sahip olsa da, fiyatlarının oldukça uygun olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle birbirinden lezzetli onlarca lezzetli yemeği bir arada bulabileceğiniz mekan, kesin tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.

 

 

Restoran Brana Gorice

 

Aslında Saraybosna’daki mekanların bir çoğuna baktığımızda, otantik mekanlar oluşturulmaya önem verdiklerini söyleyebiliriz. Brana Gorice’de bu mekanlardan birisidir. Lezzetli et yemeklerinin yanı sıra yöresel ev yemeklerini de bulabileceğiniz mekan, aynı zamanda alkollü içecek servisi de sunmaktadır.

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Poçitel Köyü

Poçitel Köyü

İçindekiler1 Poçitel Köyü1.1 Osmanlı Köyü1.2 Poliçeli ‘de Gezilecek Yerler Poçitel Köyü Tarihi anlamda öneme sahip …

Bir Yorum

  1. Pingback: Bosna Hersek Haritası | Bosna Hersek Ülke ve İller Haritası |Bosna Hersek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir