Anasayfa / Blog / Bosna Hersek Üniversiteleri ve Şartları

Bosna Hersek Üniversiteleri ve Şartları

Bosna Hersek Üniversiteleri Şartları

Bosna Hersek üniversiteleri şartları hakkında geniş kapsamlı bilgiler sunduğumuz bu yazımızda, ülkede bulunan üniversitelere kayıt olma ve okuma şartlarının neler olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Ülkemizdeki üniversite şartlarıyla kıyasladığımızda oldukça esnek şartları bulunan Bosna Hersek üniversiteleri, kaliteli bir şekilde eğitiminizi tamamlamanıza imkan sunmaktadır.

Türkiye’de ki üniversitelerin içeriğine benzer okullar olması nedeniyle, Türkiye’den birçok öğrencinin tercihlerini bu ülkedeki okullardan yana yapmasına neden olmaktadır.

Bosna Hersek Üniversite Şartları

İlk yapmanız gereken, öncelikle eğitim almak istediğiniz üniversiteye kişisel bilgilerinizi ileterek, bir süre onaylanmasını beklemektir. Başvurunuzun ardından üniversitenin size cevabı, genel başvurular değerlendirildiği için duruma göre biraz uzayabilmektedir. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, başvurunun resmi olarak tamamlanması ve kayıt işlemlerinizin yapılabilmesi için, aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak tamamlayarak ilgili üniversiteye sunmanız gerekmektedir.

 • Uluslararası doğum belgesinin fotokopisi ve aslı
 • Yetkili kurumlardan alacağınız ıslak imzalı ikametgah ilmühaberinin aslı ve fotokopisi
 • Bulunduğunuz ilin nüfus dairesinden alacağınız, nüfus kayıt örneği
 • Son aldığınız diplomanızın aylıyla birlikte, noter tasdikli örneği
 • Renkli apostilli ev noter tasdikli taahhütname evrakı
 • İlgili hastanelerden alınacak fotoğraflı apostilli ve noter tasdikli sağlık raporu
 • Bosna Hersek ibaresiyle konsolosluktan temin edeceğiniz 1 yıllık sağlık sigortası
 • Arka fon rengi beyaz olan 4×5 boyutunda ve son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • UYAP ibaresi bulunan soruşturma belgesi ve sabıka kaydını gösteren belge
 • Pasaport fotokopisi ve aslı
 • Transkript belgesinin noter onaylı örneği, aslı ve renkli apostilli
 • Kimlik belgesinin aslıyla birlikte, noter onaylı örneği
 • Taahhütname veren kişinin çalışma belgesi

Bosna Hersek üniversiteleri kayıt işlemleri için sunacağınız tüm evrakların, noterden tasdiklenmiş olmasının yanı sıra renkli apostil yaptırılmış olması da gerekmektedir. Bu nedenle süreci hızlı bir şekilde tamamlamak için, bu hususları dikkate alarak başvuru yapmanız önemlidir.

Bosna Hersek Üniversitesi Şartları – Eğitim Harç Ücretleri

Uluslararası Travnik Üniversitesi Harçları

Üniversite fakültelerine baktığımızda, Türkiye’de bulunan tüm bölümlerin olduğunu söylemek mümkündür. Uluslararası Travnik Üniversitesi harçları, ortalama olarak 2500 Euro civarındadır.

Saraybosna Üniversitesi Eğitim Harçları

Bosna Hersek üniversite şartları arasında yer alan eğitim harçları, Saraybosna Üniversitesinde 1500 Euro’dan başlamakta olup, 3200 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Seçeceğiniz bölüme göre, bu iki tutar arasında değişen tutarlar olup, birçok bölümün eğitim harcının 1500 Euro olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim harçları bakımından, ülkenin en uygun üniversitesi olduğunu söylemek mümkündür.

Zenica Üniversitesi

Yine bu üniversitede, birçok bölüm için 1500 Euro eğitim harcı talep etmektedir. Eğitim harçları Saraybosna üniversitesine yakın olsa da, Saraybosna üniversitesinin eğitim kalitesinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Tuzla Üniversitesi

Fakülde bakımından diğer üniversitelere göre kısıtlı olan Tuzla Üniversitesi eğitim harç ücretleri, 1500 Euro’dur. Eczacılık, hukuk, Elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, fizyoterapi, muhasebe, işletme, pazarlama, oyunculuk, gıda mühendisliği, bankacılık, sigortacılık, Boşnakça eğitim fakülteleri, üniversitede bulunan bölümlerdir.

Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi

Üniversitenin eğitim harcı yine ortalama 1500 Euro olup, Saraybosna üniversitesinden sonra, ülkenin en kaliteli eğitim seviyesine sahip okuludur diyebiliriz. Okulda birçok fakülte bulunmaktadır.

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Saraybosna Üniversitesi Nasıl

Saraybosna Üniversitesi Nasıl

İçindekiler1 Saraybosna Üniversitesi Nasıl?1.1 Saraybosna Üniversitesi Bölümleri1.2 Saraybosna Üniversitesi Eğitim Dili1.3 Saraybosna Üniversitesi Öğrenci Yaşamı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir