Anasayfa / Blog / Bosna Hersek Üniversiteleri Hakkında Genel Bilgiler

Bosna Hersek Üniversiteleri Hakkında Genel Bilgiler

Bosna Hersek Üniversiteleri Hakkında Genel Bilgiler

Bosna Hersek Üniversiteleri, ülkemizden yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği okullar arasında yer almaktadır. Birçok ülkeye göre verilen kaliteli eğitimin yanı sıra eğitim ve yaşamın ucuz olması, bu üniversitelerin tercih edilme nedenleri arasındadır.

Yazımızın devamında Bosna Hersek Üniversiteleri hakkında, genel bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler ışığında kararınızı daha iyi bir şekilde verebilir, seçenekleri buna göre değerlendirebilirsiniz.

Bosna Hersek Yaşam Standardı ve Harcamalar

Ülkenin genel yaşam standardına baktığımızda, mali açıdan pahalı bir ülke olmadığını söylemek mümkündür. Üniversite öğrencilerinin bir kısmı yurtlarda kalırken, önemli bir kısmı da fiyatların uygun olması nedeniyle birkaç arkadaşıyla birlikte daire kiralamaktadır. Üniversitelerin harç miktarlarının da, yine birçok ülkeye göre uygun olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür.

Ev kiraları 120 Euro’dan başlamakla birlikte, 500 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Öğrencilerin en fazla tercih ettikleri evlerin kiraları, 150 Euro civarındadır. Günümüz döviz kurlarıyla hesapladığımızda, yaklaşık 900 TL’ye tekabül ettiğini söyleyebiliriz. Euro kurunun düşük olduğu dönemlerde ideal fiyat olarak karşımıza çıkabilecek olan 150 TL kira masrafı, şuan için biraz yüksek gibi görünse de ev ortamında yaşamak isteyen öğrenciler birkaç arkadaşıyla bu maliyeti düşürebilmektedir.

Ulaşım ve yeme içme masraflarına baktığımızda ise, Bosna Hersek’te bunların ucuz olduğunu söylemek mümkündür. Orta halli bir restoranda 20-30 TL gibi rakamlarla karnınızı doyurmanız mümkünken, yemekleri evde kendiniz yapmanız halinde Türkiye koşullarına yakın bir yeme içme masrafı çıkacağını söyleyebiliriz.

Türkiye’ye Yakınlık

Bosna Hersek’te üniversite eğitimi almanın iyi yönlerinden biriside, ülkenin Türkiye’ye olan yakınlığıdır. Uçakla ulaşımlarda İstanbul ile 90 dakikalık bir mesafede olması, öğrenciler için önemli bir avantaj olarak görülmektedir.

Mesafenin yakın olması, ulaşım maliyetlerinin düşük olması anlamına gelmektedir. Böylelikle aileniz sizi daha sık ziyaret edebileceği gibi, sizin de onları daha sık bir şekilde ziyaret edebilme imkanınız bulunmaktadır.

Bosna Hersek Üniversiteleri Harçları

Bosna Hersek Üniversiteleri harçlarına baktığımızda, ideal üniversite harçları olarak değerlendirmemiz mümkündür. Dünya genelinde kabul gören birçok üniversite bölümünün bulunduğu okulların harçları, ortalama olarak 1500 – 3500 Euro arasında değişmektedir. Karma olarak bölümlere göre ödenmesi gereken harçlara örnek verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

Hukuk, Makine mühendisliği, mimarlık, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, Fizik tedavi ve rehabilitasyon, eczacılık gibi bölümlerin farklı üniversitelerde ortalama 2500 Euro harç gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Saraybosna Üniversitesi güzel sanatlar, veterinerlik, Psikoloji ve tüm mühendislik bölümleri için talep edilen harç tutarı, 1500 Euro olarak bilinmektedir.

Bosna Hersek Üniversiteleri Listesi

Saraybosna Üniversitesi, Zenica Üniversitesi, UluslararasıTranvik Üniversitesi, Mostar Üniversitesi ve Tuzla Üniversitesi, Bosna Hersek’te bulunan üniversitelerdir. Bu üniversitelerde, Türkiye’de ki tüm üniversite bölümleri bulunmaktadır.

Zenica Üniversitesi

Dobroj kantonunda yer alan üniversite, 1959 yılında kurulmuştur. Denkliği bulunan Zenica Üniversitesinde, Türkiye’de bulunan Bahçeşehir Üniversitesi ile yakın temas halindedir. 2005’ten bu yana Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü de bulunan Üniversite, Türk öğrencilerinin tercih ettikleri yerlerden birisidir.

Saraybosna Üniversitesi

Bosna Hersek’te en kaliteli eğitim sunan üniversite olarak bilinen Saraybosna Üniversitesi, uygun harç miktarlarıyla da dikkat çekmektedir. Saraybosna’da yer alan üniversite, Boşnakların yoğun yaşadığı yerde olması nedeniyle, Türk öğrencilerin fazla zorluk çekmeyecekleri Bosna Hersek Üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Tuzla Üniversitesi

1958 yılında kurulmuş olan Tuzla Üniversitesi, denklik grubu içinde yer alan üniversitelerden birisidir. 13 adet fakültesi bulunan üniversite, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden yabancı öğrencileri ağırlamaktadır.

Mostar Üniversitesi

1977 yılında kurulan üniversite, Bosna Hersek’in saygın üniversitelerinden birisidir. 4500 metrekarelik bir alana konumlandırılan üniversite, birçok laboratuvar ve dersliğe sahiptir.

Uluslararası Tranvik Üniversitesi

En fazla tercih edilen Bosna Hersek Üniversiteleri arasında yer alan Uluslararası Tranvik Üniversitesi, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki öğrencilerin tercih ettikleri yerlerden birisidir. Üniversite harçlarına baktığımızda, diğer üniversitelere göre biraz daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Saraybosna Üniversitesi Nasıl

Saraybosna Üniversitesi Nasıl

İçindekiler1 Saraybosna Üniversitesi Nasıl?1.1 Saraybosna Üniversitesi Bölümleri1.2 Saraybosna Üniversitesi Eğitim Dili1.3 Saraybosna Üniversitesi Öğrenci Yaşamı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir