Anasayfa / Blog / Bosna Hersek Para Birimi

Bosna Hersek Para Birimi

Bosna Hersek Para Birimi

Bosna Hersek para birimi ve günümüzdeki durumu hakkında bilgiler edinebileceğiniz yazımızda, ayrıca bazı ülkelerin para birimleriyle güncel döviz kurlarının karşılaştırılması yapılmaktadır.

Bosna Hersek Para Birimi

Bosna Hersek Para Birimi Nedir?

Bosna Hersek para birimi, Bosna Hersek markı olarak anılsa da, orijinal ismi Bosna Hersek Konvertible markıdır. Ülkenin para birimi kısaltması ise, KM’dir. Uluslararası para piyasasında pek değerli olmasa da, geri kalmış ve yeni gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine kıyasla döviz kuru biraz daha yüksektir.

Bosna Hersek para birimi 5, 10, 20 ve 50 kuruş (ülke diliyle Feninga) ve 1, 2, 5 maraka şeklinde madeni paraları bulunmakta olup, banknotlar ise 10, 20, 50, 100 ve 200 KM’ler şeklindedir. Özellikle banknotlar iki farklı tasarımla basılmakta olup, tasarımlardan birisi Sırplar içindir.

Bosna Hersek’te Döviz Bozdurma Hakkında

Ülkede kimi yerler Euro ve Dolar gibi dünya genelinde yaygın olarak kullanılan para bozumunu sıklıkla yapıyor olsa da, tam olarak güncel kurlar üzerinden yaptıkları söylenemez. Biraz yuvarlama bir şekilde alım satım yapan döviz büroları, sizi fazla zarara uğratmayacak şekilde alım yapsalar da, gitmeden önce Türkiye’den Bosna Hersek markı temin etmeniz yararınıza olacaktır.

Ülke genel anlamda ucuz olduğu için, çok fazla Bosna Hersek Markı almamaya özen gösterin. Şayet aldığınız Mark elinizde kalırsa, tekrar dönüştürmek için yeniden kur farkı ödeyerek zarar etmek zorunda kalırsınız.

Bosna Hersek Konvertible Markı Döviz Kurları

Aşağıda, dünyada yaygın kullanılan para birimleriyle Bosna Hersek para birimi Konvertible Markı arasındaki güncel döviz kurları yer almaktadır. (Güncel tarih 24.05.2019)

1 Türk Lirası; 0,29 KM

1 ABD Doları; 1,76 KM

1 Avustralya Doları; 1,21 KM

1 Azerbaycan Manatı; 1,03 KM

1 Bahreyn Dinarı; 4,66 KM

1 Beyaz Rusya Rublesi; 0,84 KM

1 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi; 0,48 KM

1 Bitcoin; 13876,98 KM

1 Bulgar Levası; 1,00 KM

1 Euro; 1,96 KM

1 Hollanda Guldeni; 0,94 KM

1 Japon Yeni; 0,016 KM

1 Kanada Doları; 1,30 KM

1 Katar Riyali; 0,48 KM

1 Kuveyt Dinarı; 5,77 KM

1 Rus Rublesi; 0,027 KM

1 Suudi Arabistan Riyali; 0,47 KM

1 Çin Yuanı; 0,25 KM

1 İngiliz Sterlini; 2,22 KM

1 İran Riyali; 0,000042 KM

1 İsveç Kronu; 0,18 KM

1 İsviçre Frangı; 1,75 KM

Listeye özellikle Türk gurbetçilerin yaşadığı ülkeleri eklemeye gayret ettik. Gördüğünüz gibi aslında Bosna Hersek para birimi, birçok ülkenin para birimine göre çok daha değerlidir.

Bosna Hersek Kredi Kartı Kullanımı

Türkiye’de ki kadar yaygın olmasa da, kredi kartının geçerli olduğu yerlerin sayısı ortalama bir düzeydedir. Ancak Türklerin en fazla ziyaret ettikleri şehir olan Başkent Saraybosna’nın en işlek mekanlarından olan Başçarşı çevresindeki yerlerde kredi kartıyla hizmet veren yerlerin az olması, size sıkıntı yaşatabilir. Bu nedenle yanınızda nakit olarak, Bosna Hersek Markı bulundurmaya özen gösterin.

Saraybosna’da Ne Alınır?

Ülkenin başkenti Saraybosna, gerek üniversite eğitimi için ve gerekse turistlik ziyaretler için en Türklerin en uğrak yerleri arasındadır. Saraybosna’da özellikle Başçarşı’da, sevdiklerinize alabileceğiniz birbirinden güzel hediyeler bulunmaktadır.

Bakır ve gümüş şekerlikler, fincanlar ve çerçeveler gibi, muhteşem bir işçiliğin nakşedilmiş olduğu el emeği ürünler bulabilirsiniz. Başçarşı’da bulunan Müslüman esnaflar sizin Türk olduğunuzu anladıklarında, alışverişleriniz için tatmin edici indirimler yapabilmektedirler.

Ülkenin lokum ve kahvesi, dillere destandır. Mutlaka bir şeyler alacaksanız, sevdiklerinizin bu lezzeti tatması için almanızı tavsiye ederiz. Kuru ette yine alabileceğiniz, farklı bir lezzettir. Baharat bulunmayan ve etin tuzlandıktan ve tütsülendikten sonrası ortaya çıkan bu lezzeti, çemensiz pastırma gibi düşünmek mümkündür.

Bosna Hersek para birimi için verilen değerler, bu içeriğin hazırlandığı gün itibariyle hesaplanmış olup, güncel bilgileri internetten arayarak ya da döviz bürolarından öğrenebilirsiniz.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

bosna hersek resmi dili

Bosna Hersek Resmi Dili Nedir? Bosnakça? Hırvatça?

İçindekiler1 Bosna Hersek Resmi Dili 1.1 Bosna Hersek Resmi Dili: Boşnakça1.2 Bosna Hersek Resmi Dilleri: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir