Anasayfa / Yöresel Lezzetler / Bosna Hersek Mutfağı

Bosna Hersek Mutfağı

Bosna Hersek Mutfağı

Bosna Hersek mutfağı çok zengin ve çok yönlü bir kültüre sahiptir. Çünkü ülkede birden fazla etnik kökene sahip vatandaş bir arada yaşamaktadır. Tüm etnik kökenlerin kültür harmanı ise ülkede her şeye yansımıştır. Sanata yansıdığı kadar mutfak kültüründe de çeşitliliğe neden olmuştur. Özellikle Bosna mutfağında ekmeğin çok önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Süt ürünleri ile yapılan yemekler ise genelde sebze yemekleri olarak göze çarpar. Türk mutfağı ile çok benzer özelliklere sahip bir mutfak kültürleri vardır. Yemeklerde baharat yoğunluğu ilgi çekmektedir. Kültür yapısı zengin bir ülke olması ve çok sayıda turisti ağırlaması da dünya mutfağını kullanmalarına neden oluyor. Bizde sizler için Bosna Hersek’in mutfak kültürüne dair detaylı bir yazı hazırladık.

 

Kurutulmuş Et ve Sebze

Bosna mutfak kültüründe sıklıkla kurutulmuş et ve türevlerine rastlanmaktadır. Aynı zamanda sebze kurutmaları da yapmaktadırlar. Hatta kurutulmuş et ve sebzelerin turistler tarafından ülkelerine götürmek üzere çok satın alındığı görülür. Sebze yemekleri yaparken bol oranda süt kullanmaları da dikkat çekmektedir. Kuru eti de her türlü yemeğe uydurarak pişirebilirler. Meze olarak da tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Yemeklerin yanı sıra Türk kahvesini de çok sevip kullandıklarını söylemekte fayda vardır. Baş çarşı adı verilen çarşı alanında her adım atışınızla birlikte taze çekilmiş kahve kokusu alabilirsiniz. Kahvenin yanında ise türlü şekerlemeler ve lokumlar tüketmek mutfak kültürlerinde yer bulmuştur. Bu konuda Türk kültürü ile çok benzerlik gösterdiğini görebilirsiniz. Bu nedenle ülkeye seyahate giden Türk turistler kültür ve mutfak bakımından çok da yabancılık çekmemektedir.

 

 

Bosna Hersek mutfağı
Bosna Hersek mutfağı

 

Tatlı Kültürleri

Bosna halkının tatlı ile arasının çok iyi olduğunu tadına doyulmaz baklavalarından anlayabilirsiniz. Yaptıkları tulumba ve baklavalar Türk mutfağı ile benzerlik gösterse de farklılığı hissedeceksiniz. Şekeri seven bir halktır. Çünkü gittikleri misafirliklere dahi küp şeker götürmeyi ihmal etmezler. Yerel tatlıların yanı sıra dışarıdan gelen turistler için dünya mutfağına ait farklı tatlı türleri de görebilirsiniz. Seyahat için hangi ülkeden giderseniz gidin damak zevkinize uygun yiyecekleri Bosna Hersek’te mutlaka bulacaksınız.

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Boşnak Böreği

Boşnak Böreği yapımı basit gibi görünse de, yapımında el mahareti ve hamaratlık isteyen bir börek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir