Anasayfa / Blog / Bosna Hersek Kültürü

Bosna Hersek Kültürü

Bosna Hersek Kültürü

Bosna Hersek birden fazla etnik kökene ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle farklı ve zengin bir kültür yapısına sahip olmuştur. Hırvatlar, Boşnaklar, Sırplar ve dışarıdan gelen azınlık guruplarında karışımı ile ortaya çok yönlü bir kültür harmanlanması çıkmaktadır. Kültürel faaliyetleri tek bir etnik kökene bağlı kalmamaktadır. Bugün Bosna Hersek nüfusunun %41’ini Boşnaklar oluşturmaktadır. Bu durum da sosyal ve kültürel bakımdan çeşitlilik oluşmasına neden olmaktadır. Mutfak kültürleri de etnik kökenlere bağlı olarak gelişim göstermiştir. Örneğin kahveyi asla lokumsuz tüketmeyi tercih etmezler. Misafirliğe gittikleri zaman küp şeker götürmek gibi farklı bir kültüre sahiplerdir.

 

Osmanlı’nın Kültüre Etkisi

Bosna Hersek’in tüm illerinde mutlaka Osmanlı izlerine rastlanır. Yapılan camiler, inşa edilen diğer yapılar hep Osmanlı esintisini taşımaktadır. Osmanlının bıraktığı kültürel miras olan yapılar hala restore edilerek kullanılmaya devam ediyor. Müslüman kesimin kaldığı bölgelerde özellikle Osmanlı kültürünün yaşatıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca ülkede dışarıdan gelen turistler için de her etnik kökene uygun ibadethaneler inşa edilmiştir. Farklı kültürlere kapılanı açan Bosna Hersek’te sinagog ve katedraller bulmak mümkündür. Tüm bu durumlar ülkenin tüm etnik kökenlere çok saygılı olduğunun ispatı olarak gösterilebilir.

 

Bosna Hersek Kültürü
Bosna Hersek Kültürü

 

Küçük Ülke Zengin Kültür

Bosna Hersek küçük bir ülke olmasına rağmen çok sayıda kültürel farklılığı bünyesinde barındırır. Bu kültürel çeşitlilik sanat dallarının ve müziğin gelişimine de etki etmiştir. Sanat ve müziğin kültürel birleşimi ise yapılan festivaller ile daha da çeşitlilik kazanmaktadır. Değerlere önem veren Bosna halkı farklı kültürlere rağmen bir arada yaşamaktadır. Eski dönemde kültürel çatışmalar yaşanıp katliamlar gerçekleşse de şu anda durumun daha iyi olduğunu görmekteyiz. Kültürel çeşitlilik birçok sanatçı ve yazarın bu ülkede yetişmesine olanak sağlamıştır. Ülkede yetişen sanatçıların çok yönlü sanat yaptığı görülmektedir. Bosna Hersek’te sanat sadece tablolar ile sınırlı kalmıyor. Sanat, müzik ve tüm dalların kültürü adeta halkın içerisinde doğrudan yer almaktadır. Yani kısacası Bosna Hersek çok kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum da her anlamda çok yönlü gelişim gösteren bir halk olmasını sağlamaktadır.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

bosna hersek resmi dili

Bosna Hersek Resmi Dili Nedir? Bosnakça? Hırvatça?

İçindekiler1 Bosna Hersek Resmi Dili 1.1 Bosna Hersek Resmi Dili: Boşnakça1.2 Bosna Hersek Resmi Dilleri: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir