Anasayfa / Blog / Bosna Hersek Boğa Güreşleri

Bosna Hersek Boğa Güreşleri

Bosna Hersek boğa güreşleri eski bir gelenektir. Yunanlılardan önce, Akdeniz’de iktidarın sembolü olan boğa güreşleri, eski Girit’in boğa atma ritüellerinden İspanyolca konuşan dünyadaki tanınmış ve kanlı corrida de toroslara kadar birçok biçimde mevcuttur.

İspanyol meslektaşlarının aksine, Bosna Hersek Boğa Güreşleri insanları aktif katılımcı olarak içermez ve boğaların ölümüyle sonuçlanmaz. Bu kavgalar boğaların kendileri arasında düellolardır. Her boğa rakibini gevşek bir şekilde tanımlanmış bir sahadan uzaklaştırmaya çalışırken açık bir alanda kavgalar yaşanır.

Bu dövüşler, vahşi doğada birçok türün erkek hayvanları arasında meydana gelen baskınlık için doğal dövüşlerin bir uzantısıdır. Hayvanlar, doğal içgüdülerinin sınırları dahilinde savaştıkları için ölümler neredeyse yoktur: Bir boğa kötü şekilde kaybedildiğinde geri çekilir.

bosna hersek boğa güreşleri-min

Bu tür boğa güreşleri, Bosna’nın batısında ve Lika ve Dalmaçya Littoral’in komşu Hırvat bölgelerinde birçok yerde düzenleniyor. Ancak tartışmasız en meşhur olanı, Grmeč’in Corrida’sı ya da Sırpça’daki Grmečka Korida.

Grmeč, Bosna’nın en batısındaki bir dağdır. Adı yeni kökenli ve İspanyolca bir kelimenin bir sürümüdür. Ancak olayın kendisi eskiden geliyor. Kayıtlar yıllık boğa güreşlerinin 230 yıldan uzun süredir geri gittiğini gösteriyor.

Boğa güreşi ağustos ayında her Pazar günü düzenlenmektedir. 1990’ların Balkan savaşlarından önce, Grmeč etkinliğinin mekanı Sanski Most yakınlarındaki Medjedje Brdo’daydı. Ancak Sanski Most topluluğu savaşlar tarafından tahrip edildi ve savaşlar Sırp topraklarının bir parçası olan Oštra Luka köyüne taşındı.

Boğa güreşleri her yıl binlerce izleyiciyi cezbeder, özellikle yerel halk ve onların ziyaret eden yakınları, aynı zamanda diğer yerlerden gelen meraklılardır .Barbeküler, bol miktarda bira ve halk müziği ile birlikte tipik bir ülke fuarı eşlik ediyor. 2005’te Grmeč etkinliği, Sırp Cumhuriyeti (Bosna’da bir Sırp kuruluşu) olan Sırp Cumhuriyeti tarafından verilen bir posta pulu ile onurlandırıldı.

Bosna Hersek Boğa Güreşleri İlginç bir şekilde, Balkan geleneği , Okinawa’nın Japon boğa güreşlerine çarpıcı bir benzerlik gösteriyor .

Erkek egemenliği için bir savaş

Boynuzların çok keskin olmadığından ve aynı zamanda anti-doping testlerinin negatif olduğundan emin olmak için yeni kurallara göre boğalar veteriner tarafından halkaya girmeden önce kontrol edilir. Genel olarak, dövüşlerin vahşi doğada erkek egemenliği için yapılan savaş gibi doğal koşullar altında oynanması beklenir Boğalar kendi kurallarına göre savaşır, acımasız çatışmalar veya yaralanmalar olmaz. Canavarlar kafalarını çarptığında, onlardan birinin sonunda pes etmesi gerekir. Bazen hayvan, savaşmaya çalışmadan arenadan ayrılır.

Boğa Güreşi ve Hayvan Dostluğu

bosna hersek boğa güreşleri-min

Birkaç yıl öncesine kadar Bosna-Hersek’teki boğalar arasındaki kavgalar daha kanlıydı, ama yine de İspanyol meslektaşlarına bile yakın değildi. Boynuzları keskinleştirildi, ayrıca üzerine bazı çelik uzantılar eklendi. Arenaya girmeden hemen önce, daha kuvvetli dövüşmeleri için vuruldu. Günümüzde, yeni kuralların yürürlüğe girmesinden bu yana, boğa güreşi daha hayvan dostu ve vahşi doğada yer alan dövüşlere çok benziyor. Ağırlıklı olarak erkeklikle ilişkilendirilen Bosna’da bazı kadınlar boğa güreşlerine başarıyla katılıyor.

Bosna Hersek’te Boğa Güreşleri

Yaz aylarında, Bosna Hersek‘in her yerinde birçok yerde boğa güreşi yaşanıyor. Ancak yalnızca “Grmečka Korida” en ünlü kişi ve aynı zamanda Balkanlardaki en eski boğa güreşi olarak adlandırılabilir. Bosna’nın en batısında, Mt. Grmeč , neredeyse 250 yıldır bu dövüşlerle biliniyor . Ağustos ayının her ilk pazarında, binlerce kişi bu geleneksel gösteriyi izlemek için Oštra Luka köyüne geliyor. Yerel halkın ve yakınlarının çevresinden akrabalarının yanı sıra, bu etkinlik farklı ülkelerden gittikçe daha fazla turist çekiyor. Hepsi Bosna Hersek Boğa Güreşlerini görmeye geldi. Neredeyse doğal koşullarda hakimiyet için. Ne matador ne de kan dökülmüş. Temel olarak, boğalar sadece katılımcıdır ve savaş asla ölümle sonuçlanmaz. Boğanın boynuzlarını keskinleştirmek yasak olduğundan, hayvanların yaralanmaları bile nadirdir. Savaş, canavarlardan biri kaçtığında rakibin üstünlüğünü kabul eder. Bu corrida’nın ayrılmaz bir parçası , atmosferin çok müzik ve bol yemekle dolu olduğu bir ülke fuarı.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

bosna hersek resmi dili

Bosna Hersek Resmi Dili Nedir? Bosnakça? Hırvatça?

İçindekiler1 Bosna Hersek Resmi Dili 1.1 Bosna Hersek Resmi Dili: Boşnakça1.2 Bosna Hersek Resmi Dilleri: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir