Anasayfa / Gezilecek Yerler / Bihaç Nerede? Bihaç Gezilecek Yerler? Bihaç Üniversiteleri?

Bihaç Nerede? Bihaç Gezilecek Yerler? Bihaç Üniversiteleri?

Bihaç Nerede?

Bihaç en yalın hali ile Bosna Hersek’te yer alan bir şehirdir. Bosna’nın kuzeyinde bulunan Bosanska Krajna tarafında yer almaktadır. Tarihi anlamda önemli bir konuma sahiptir. Son sayımlara göre ise şehir nüfusu 61.186 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Nüfus sayısından anlaşılacağı gibi çok da sakin bir şehir değildir. Hele ki akın eden turistleri de bu değerlere dâhil edersek yaz aylarında ciddi bir kalabalık oluştuğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu şehir Bosna’nın una-sana adı verilen kantonunda yer almaktadır. Bihaç’ın tarihi çok eskiye dayanmaktadır. İlk olarak milattan önce 8. Yüz yılda bir kabile tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bugünkü tarihi araştırmalar sonucunda Bihaç bölgesinde bu kabileye dair birçok kalıntı bulunmuştur. Bu kabilenin ardından ise bölgeye ilk yerleşenler Romalılar olmuştur. Roma halkı Bihaç bölgesinde ciddi yollar inşa etmiştir. Bihaç’ta bulunan nehre Una ismini veren de yine bölgeye yerleşen Romalılardır. Çok sonraları ise bölgeye artık Slav milleti ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Kentin ismi ise ilk olarak 1260 yıllarına ait bir klişe de geçmiştir. 1262 yılından itibaren bu kent serbest şehir statüsüne geçip Hırvat krallığından yönetilmeye başlamıştır. Nitekim hanedan savaşlarında yenik düşüp o dönem savaşan Frankopan’ların hâkimiyetine geçmiştir. Bunun da ardından son olarak Osmanlı Bihaç için yaptığı savaşlarda galip gelerek bölgenin yönetimini tamamen ele geçirmiştir. Osmanlının hükmü altına geçtiği tarih ise 1592 yılı olarak kayıt altına alınmıştır. Bihaç nerede sorusunu böylece yanıtlamış olalım.

 

Bihaç Gezilecek Yerler

Bosna’da yer alan Bihaç asırlardır çok farklı milletlere ev sahipliği yapmıştır. Yapılıp galip gelinen her savaşın ardından başka bir milletin himayesi altına alınıp inşa edilmiştir. Bugün Bihaç’ta farklı milletlere ait birçok tarihi eser ile karşılaşılmasının en temel nedeni budur. Bu durum bölgeye kültürel ve tarihi miras açısından zenginlik kazandırmaktadır. Aynı zamanda farklı milletlerin bıraktığı eserler ise turistlerin ilgisini çektiği için ciddi bir turizm alanı haline gelmiştir. Bizde bu bölgenin gezilecek yerlerini sizler için listelemek istedik. Tarih boyunca farklı kültürlerden milletlere ev sahipliği yaptığı için kentte gezilecek yerler listesi bir hayli uzatılabilir. Ancak ilginizi çekebilecek bölgeleri ön sıralara alarak listelemeye çalıştık. İşte Bihaç gezilecek yerler;

·         Ostrojaç Kalesini kesinlikle görmelisiniz.

·         Fetih Camii ise görmeden dönmemeniz gereken alanlar arasında yer alır.

·         Grmeč’i doğa ile iç içe olmak için gezebilirsiniz.

·         Javornjača (tumoy sa bukid) bölgesi

·         Ripački Slap bölgesi

·         Kameno Turbe – Stone Mausoleum bölgesi

·         Muzej Prvog zasjedanja bölgesi

Liste dediğimiz gibi daha da uzatılabilir. Ancak en belirgin gezilecek alanlar ise bunlardır.

 

Bihaç Üniversitesi

Bihaç üniversitesi eğitim kalitesi bakımından son derece iyidir. Bu kente üniversite inşası ilk olarak 1997 yılında yapılmıştır. Geniş ve kapsamlı bir üniversitedir. Bosna Hersek’te yer alan üniversitelerden sadece biridir. Üniversitede toplamda yirmi altı adet farklı bölüm bulunmaktadır. Hukuk, iktisat gibi temel bölümler de yer bulmaktadır. Bihaç üniversitesinin en belirgin özelliği ise alımının az olmasıdır. Üniversitenin temel hedefi az öğrenciler alarak uygun sınıflarda kaliteli eğitim vermektir. Bu tercihleri doğrultusunda daha iyi ve geliştirilebilir eğitim verdiklerini ifade etmektedirler. Fakültelerin binaları Bosna’nın farklı şehirlerine yayılmıştır. Sosyal ve kültürel birçok etkinlik düzenlemeye özen gösterilen Bihaç Üniversitesi kaliteli insan yetiştirmeyi vizyon haline getirmiştir. Spor, sanat, müzik gibi birçok alana yönelik kaliteli projeler yürütülmektedir. Aynı zamanda Bihaç üniversitesi Türkiye ile iş birliği imzalamıştır. Öğrencilere interaktif eğitim sunan üniversite kaliteli eğitimi ile kendisinden söz ettirmektedir.

 

 

 

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Alkolün ucuz olduğu ve genç nüfusun fazla olmaması sebebiyle her yıl Bosna Hersek gezilecek yerler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir