Anasayfa / Uncategorized / BH Airlines

BH Airlines

BH Airlines Bosna  Hersek’in ulusal sembollerinin yükselişini ve maalesef düşüşünü nasıl tanımlayacağımı uzun zamandır düşünülüyor . Ülkede savaş olmasına rağmen, 1994’te devlet liderliğinin ilk olarak Air Bosna Airlines ve aynı zamanda BHairlines adlı marka ile bir hava yolu hizmeti  kurmayı başardığını söylemeliyiz.

BH Airlines

2003 sonbaharında, Şirket bütün uçuşları iptal etmiş ve yolcu taşımacılığını durdurmuştur. 2004 yılında Bosna Hersek Hükümeti BH havayolunu yeniden kurmaya karar vermiştir . 2005 Air Bosna, B&H Airlines’ın yeni adı altında seferlere yeniden başlanmıştır. Şirket, beş uçak filosunu kullanarak 14 varış noktası için uçuşlar düzenlemiştir.

Yedi uluslararası varış noktasına uçuşlar gerçekleşmeye başlamıştır. Bunlardan bazıları – Kopenhag, Frankfurt, Göteborg ve Stockholm.  Sonraki birkaç yıl içinde şirketin yeni sahipleri değişmiştir. Her şeyin daha iyi olacağını ve Saraybosna, Mostar, Banja Luka ve Tuzla’nın Bosnalı gururu teşvik etmede önemli bir rol oynamıştır .

BH Airlines

B & H Airlines,  Saraybosna merkezli Bosna Hersek‘in bayrak taşıyıcı  havayolu şirketidir. B & H Airlines 12 Ağustos 1994 tarihinde Air Bosna olarak kuruldu. Havayolu şirketi yurtiçine 2, İsviçre’ye 1 destinasyon olmak üzere toplam 3 ayrı noktaya havayolu ulaşımı sağlamıştır. Şirket tarifeli ve charter uçak seferleri düzenlemiştir. Havayolu şirketi 11 Haziran 2015’te tarihinde faaliyetlerini durdurmuştur.

29 Ekim 2008’de Bosna Hersek Hükümeti, bir Türk ulusal havayolu şirketi olan THY’nin B&H Airlines için en iyi alıcı olduğuna karar vermiştir . ATR 72-212 BH Havayolları2008’deki sermaye artışından sonra B&H Airlines’ın mülkiyeti; % 50,93 ile FBiH , % 49 ile Türk Hava Yolları INC İstanbul ve % 0,07 ile Energoinvest arasında bölünmüştür .

BH Airlines Yükselişi

Türk havayolları da B&H Airlines’ın filosuna eklenecek  iki uçak için 18.4 milyon dolar tutarında zenginleştireceği kredi ödemesini durdurmuştur. Bu olay Türk Hava Yolları’nın 2012 yılında Şirketten tamamen geri çekilmesine neden olmuştur .

Saraybosna havaalanı 16 Ağustos 1996’da sivil hava trafiğine yeniden açılmıştır. Açılıştan hemen sonra Hırvatistan Havayolları Saraybosna ile Zagreb arasında bağlantı kurmuş ve seferler düzenlemiştir. Banja Luka havaalanı 18 Kasım 1997’de sivil hava trafiğine açılmıştır. Mostar Havalimanı 07 Temmuz 1998’de hava trafiğine yeniden açılmıştır.

Tuzla Uluslararası Havaalanı , 1998 yılında PE Tuzla Uluslararası Havaalanı – Havaalanı Dubrave’yı kuran Tuzla – Podrinje Kanton Meclisi Kanunu ile kurulmuştur . Şirket şimdi büyümeye devam etmektedir.

Saraybosna Uluslararası Havalimanı

Saraybosna Uluslararası Havalimanı ve aynı zamanda Butmir Havalimanı olarak da bilinen Bosna-Hersek’deki en büyük havalimanlarındandır. Havalimanı Saraybosna şehrine yakın bir konumdadır ve şehrin güneybatısında yer almaktadır. Aynı zamanda şehre düzenlenen kısa geziler için de popülerdir. Havalimanının inşaasına Yugoslavya döneminde 1966’da başlanmış ve 2 Haziran 1969’da hizmete açılmıştır. 1996 yılında havaalanından sadece 25.000,  2006 yılında 466.186 2016 yılında ise 838,966  yolcu seyahat etmiştir. Havalimanı 2005 yılında Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından verilen  1 Milyon Yolcu altında En İyi Havalimanı ödülünü almıştır. Havalimanı tek bir terminali ile hizmet vermektedir. Ulaşım otobüs ve taksiler vasıtası ile sağlanmaktadır.

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç

Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç

İçindekiler1 Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç1.1 Bosna’nın Ejderi Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç1.2 Osmanlı ile Karşılaşması Hüseyin Kaptan Gradaşçeviç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir