Anasayfa / Gezilecek Yerler / Saraybosna'da Gezilecek Yerler / Aliya Izzetbegoviç’in Kabri

Aliya Izzetbegoviç’in Kabri

Aliya Izzetbegoviç’in Kabri

Aliya Izzetbegoviç’in için bilge kral demek daha makul olacaktır. Bilge kral 1925 yılında Bosna-Hersek’te dünyaya gelmiştir. Ülkesi için siyasal, maddi, manevi her konuda son derece emek vererek çalışmalar yürütmüştür. Bu emeği Bosna halkı tarafından göz ardı edilmemektedir. Ölümünün ardından da halkın çok saygı duyduğu bilge kral Aliya Izzetbegoviç’in kabri de ülkesinde yer almaktadır. Siyasal çalışmaların yanı sıra ülkesinin sosyal ve eğitim alanları konusunda gelişimi için de çok büyük çalışmalara imza atmıştır. Ülkesine âşık olan bilge kral ikinci dünya savaşı boyunda yanlı ideolojilerin tümüne karşı dimdik durup mücadele vermiştir. Bu savaş sürecinde ülkesindeki Boşnakların maruz bırakıldığı fiziksel ve manevi tüm soykırımlardan korumak için bir çalışma yürüttü. Miladi Müslümani isimli bir kolejin kurulmasına destek olup dönemin üniversite öğrencilerinden oluşan guruplar arasında aktif olarak bulundu.

Bir ülkenin kalkınması için gerekli olan ne varsa bunun için yapılması gereken her şeyi yaptığını söyleyebiliriz. Kişisel donanımı, yaptığı çalışmalar, milliyetçiliği ve ülkesine olan sevgisi her zaman saygın bir karakter olup sevilmesine neden oldu. Tabi tüm bu çalışmaları yürütürken haksızlıklara da maruz kaldı. 1946 yılında tutuklanarak üç yıl boyunca cezaevinde bırakıldı. Ancak tüm bu yaptırımlar Aliya Izzetbegoviç’in yine de durdurmaya yeterli olmadı. 1970li yıllarda Müslümanlığın daha da ilerleyip duyulmasını sağlamak için İslam Deklarasyonu’nu kaleme aldı. Bu sayede Müslümanların nefes aldığı ve saygı gördüğü İslamiyet çerçevesinde ilerleyen bir medeniyet kurmayı hedefledi. Bizde bu güzel bilge kral için bir araştırma yaptık. Araştırmamızda kendisine dair ulaştığımız tüm bilgileri sizler ile paylaşmaktayız. Saraybosna’da Gezilecek Yerler arayışı içinde olup Aliya Izzetbegoviç’in Kabrini merak edenler için bu konuya da değindik.

 

Kovaçi Şehitlik Mezarlığı

Aliya İzetbegoviç demiştir ki; ‘’ Her fani gibi ben de öleceğim. Mezarımı anıt yapmayın, öldüğüm zaman Osmanlı askerleriyle, Bosna şehitleriyle yan yana yatmak istiyorum’’…

Bu sözlerden de anlaşılacağı üzere Aliya İzetbegoviç son derece vatansever ve ülke değerlerini hatırlayan biriydi. Aliya İzetbegoviç’in kabri ise isteği üzerine Kovaçi Şehitlik Mezarlığı Saraybosna’da yer almaktadır. Bilge kralın kabri için birçok insan hala Saraybosna Kovaçi Şehitlik Mezarlığını ziyaret ederek dua etmektedir. Mezarı ise hala zambak ve çiçeklerle dolu capcanlıdır. Aliya İzetbegoviç’in mezarını Boşnak askerleri tarafından eller ile kazınmıştır. Çünkü içinde yatacağı toprağın kazma ve kürek darbeleri ile harap olmaması istenmiştir. O kadar değer gören bir siyasi insandır ki halkı tarafından saygı ile anılmaktadır. Yapacağınız ziyarette mezar taşının üzerine cumhurbaşkanı yazılmayıp Allah’ın kulu anlamına gelen Abdullah yazıldığını göreceksiniz. Bu detay bile naif insanın ruhunu yansıtmaktadır.

 

Aliya Izzetbegoviç’in Kabri
Aliya Izzetbegoviç’in Kabri

 

Aliya Izzetbegoviç’in Siyasi mücadelesi

Güzel, ahlaklı bir devlet ve din adamı olan Aliya İzetbegoviç verdiği siyasi mücadele ile de hatırlanmaktadır. Zorlu zamanlar yaşayan bilge kral hapisten çıktıktan sonra dünya genelinde yer alan komünist rejimler çöküş dönemine adım atmıştı. Özellikle Yugoslavya’da federal yapının korunması için hiçbir şey yapılmıyordu. Bunun yerine dağınık bir yapılanma meydana gelmiştir. Bu yapılanma bağımsızlık yanlısı bir tutum halini almıştı. Bunun üzerine Aliya İzetbegoviç ülkesinde Demokratik Eylem Partisi adını verdiği bir parti kurarak yeni bir ideoloji üzerine yoğun çalışmalar yürüttü. Bu parti 1990 yılında genel bir seçime girerek kazandı. Kazanılan seçimin sonucunda ise Aliya İzetbegoviç ülke Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Büyük çalışmalara imza atıldı. Parti henüz il seçimde büyük bir yankı uyandırmayı başardı. Çünkü Aliya İzetbegovi halkını her zaman savunan, değerlerine sahip çıkan ve asla kötü niyet barındırmayan bir siyasi duruş sergilemişti. Aliya İzetbegoviç’in siyasi mücadelesi her zaman halkı tarafından takdir gördü.

 

 

Hakkında Bosna

Bunu Da Dene

Gazi Hüsrev Bey

Gazi Hüsrev Bey

İçindekiler1 Gazi Hüsrev Bey1.1 Gazi Hüsrev Bey Camii1.2 Gazi Hüsrev Bey’in Ölümü Gazi Hüsrev Bey …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir